< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

460 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 460. година пред новата ера, 460. од првиот милениум п.н.е., 60. од 5 век п.н.е. и прва од 460-тите п.н.е.

461 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар461 п.н.е.
CDLX п.н.е.
Ab urbe condita293
Староегипетска ераXXVII династија, 65
- ФараонАртаксеркс I, 5
Старогрчка ера79.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4290
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1053
Берберски календар490
Будистички календар84
Бурмански календар−1098
Византиски календар5048–5049
Кинески календар己卯(зем. зајак)
2236 или 2176
    — до —
庚辰年 (мет. змеј)
2237 или 2177
Коптски календар−744 – −743
Етиопски календар−468 – −467
Еврејски календар3300–3301
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−404 – −403
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2640–2641
Холоценски календар9540
Ирански календар1082 п.п. – 1081 п.п.
Исламски календар1115 п.х. – 1114 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1873
Мингуо-календар2372 пред Р. Кина
民前2372年
Нанакшахи−1928
Тајландски сончев календар82–83
Тибетски календар阴土兔年
(женска земја-зајак)
−334 или −715 или −1487
    — до —
阳金龙年
(машко железо-змеј)
−333 или −714 или −1486

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5048 и 5049 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4290 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3300 и 3301 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 293.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 460 година се протега во 2176 и 2177, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2236 и 2237 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 83. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1114 и 1113 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...