< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

423 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 423. година пред новата ера, 423. од првиот милениум п.н.е., 23. од 5 век п.н.е. и четвртта од 420-тите п.н.е.

424 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар424 п.н.е.
CDXXIII п.н.е.
Ab urbe condita330
Староегипетска ераXXVII династија, 102
- ФараонАртаксеркс I, 42
Старогрчка ера89. олимпијада (победник
Асирски календар4327
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1016
Берберски календар527
Будистички календар121
Бурмански календар−1061
Византиски календар5085–5086
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2273 или 2213
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2274 или 2214
Коптски календар−707 – −706
Етиопски календар−431 – −430
Еврејски календар3337–3338
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−367 – −366
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2677–2678
Холоценски календар9577
Ирански календар1045 п.п. – 1044 п.п.
Исламски календар1077 п.х. – 1076 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1910
Мингуо-календар2335 пред Р. Кина
民前2335年
Нанакшахи−1891
Тајландски сончев календар119–120
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−297 или −678 или −1450
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−296 или −677 или −1449

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5085 и 5086 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4327 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3337 и 3338 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 330.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 423 година се протега во 2213 и 2214, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2273 и 2274 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 120. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1076 и 1075 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...