< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

484 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 484. година пред новата ера, 484. од првиот милениум п.н.е., 84. од 5 век п.н.е. и петта од 480-тите п.н.е.

485 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар485 п.н.е.
CDLXXXIV BC
Ab urbe condita269
Староегипетска ераXXVII династија, 41
- ФараонКсеркс I, 1
Старогрчка ера73.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4266
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1077
Берберски календар466
Будистички календар60
Бурмански календар−1122
Византиски календар5024–5025
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2212 или 2152
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2213 или 2153
Коптски календар−768 – −767
Етиопски календар−492 – −491
Еврејски календар3276–3277
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−428 – −427
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2616–2617
Холоценски календар9516
Ирански календар1106 п.п. – 1105 п.п.
Исламски календар1140 п.х. – 1139 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1849
Мингуо-календар2396 пред Р. Кина
民前2396年
Нанакшахи−1952
Тајландски сончев календар58–59
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−358 или −739 или −1511
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−357 или −738 или −1510

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5024 и 5025 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4266 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3276 и 3277 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 269.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 484 година се протега во 2152 и 2153, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2212 и 2213 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 59. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1139 и 1138 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...