< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

437 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 437. година пред новата ера, 437. од првиот милениум п.н.е., 37. од 5 век п.н.е. и осма од 430-тите п.н.е.

438 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар438 п.н.е.
CDXXXVII п.н.е.
Ab urbe condita316
Староегипетска ераXXVII династија, 88
- ФараонАртаксеркс I, 28
Старогрчка ера85.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4313
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1030
Берберски календар513
Будистички календар107
Бурмански календар−1075
Византиски календар5071–5072
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
2259 или 2199
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
2260 или 2200
Коптски календар−721 – −720
Етиопски календар−445 – −444
Еврејски календар3323–3324
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−381 – −380
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2663–2664
Холоценски календар9563
Ирански календар1059 п.п. – 1058 п.п.
Исламски календар1092 п.х. – 1091 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1896
Мингуо-календар2349 пред Р. Кина
民前2349年
Нанакшахи−1905
Тајландски сончев календар105–106
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
−311 или −692 или −1464
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
−310 или −691 или −1463

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5071 и 5072 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4313 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3323 и 3324 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 316.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 437 година се протега во 2199 и 2200, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2259 и 2260 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 106. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1091 и 1090 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...