< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

433 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 433. година пред новата ера, 433. од првиот милениум п.н.е., 33. од 5 век п.н.е. и четвртта од 430-тите п.н.е.

434 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар434 п.н.е.
CDXXXIII п.н.е.
Ab urbe condita320
Староегипетска ераXXVII династија, 92
- ФараонАртаксеркс I, 32
Старогрчка ера86.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4317
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1026
Берберски календар517
Будистички календар111
Бурмански календар−1071
Византиски календар5075–5076
Кинески календар丙午(огн. коњ)
2263 или 2203
    — до —
丁未年 (огн. коза)
2264 или 2204
Коптски календар−717 – −716
Етиопски календар−441 – −440
Еврејски календар3327–3328
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−377 – −376
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2667–2668
Холоценски календар9567
Ирански календар1055 п.п. – 1054 п.п.
Исламски календар1087 п.х. – 1086 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1900
Мингуо-календар2345 пред Р. Кина
民前2345年
Нанакшахи−1901
Тајландски сончев календар109–110
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
−307 или −688 или −1460
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
−306 или −687 или −1459

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5075 и 5076 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4317 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3327 и 3328 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 320.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 433 година се протега во 2203 и 2204, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2263 и 2264 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 110. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1086 и 1085 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...