< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

427 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 427. година пред новата ера, 427. од првиот милениум п.н.е., 27. од 5 век п.н.е. и осма од 420-тите п.н.е.

428 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар428 п.н.е.
CDXXVII п.н.е.
Ab urbe condita326
Староегипетска ераXXVII династија, 98
- ФараонАртаксеркс I, 38
Старогрчка ера88. олимпијада (победник
Асирски календар4323
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1020
Берберски календар523
Будистички календар117
Бурмански календар−1065
Византиски календар5081–5082
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
2269 или 2209
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
2270 или 2210
Коптски календар−711 – −710
Етиопски календар−435 – −434
Еврејски календар3333–3334
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−371 – −370
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2673–2674
Холоценски календар9573
Ирански календар1049 п.п. – 1048 п.п.
Исламски календар1081 п.х. – 1080 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1906
Мингуо-календар2339 пред Р. Кина
民前2339年
Нанакшахи−1895
Тајландски сончев календар115–116
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−301 или −682 или −1454
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−300 или −681 или −1453

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5081 и 5082 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4323 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3333 и 3334 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 326.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 427 година се протега во 2209 и 2210, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2269 и 2270 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 116. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1080 и 1079 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...