< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

478 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 478. година пред новата ера, 478. од првиот милениум п.н.е., 78. од 5 век п.н.е. и деветта од 470-тите п.н.е.

479 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар479 п.н.е.
CDLXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita275
Староегипетска ераXXVII династија, 47
- ФараонКсеркс I, 7
Старогрчка ера75.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4272
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1071
Берберски календар472
Будистички календар66
Бурмански календар−1116
Византиски календар5030–5031
Кинески календар辛酉(мет. петел)
2218 или 2158
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
2219 или 2159
Коптски календар−762 – −761
Етиопски календар−486 – −485
Еврејски календар3282–3283
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−422 – −421
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2622–2623
Холоценски календар9522
Ирански календар1100 п.п. – 1099 п.п.
Исламски календар1134 п.х. – 1133 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1855
Мингуо-календар2390 пред Р. Кина
民前2390年
Нанакшахи−1946
Тајландски сончев календар64–65
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−352 или −733 или −1505
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−351 или −732 или −1504

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5030 и 5031 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4272 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3282 и 3283 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 275.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 478 година се протега во 2158 и 2159, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2218 и 2219 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 65. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1133 и 1132 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...