< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

446 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 446. година пред новата ера, 446. од првиот милениум п.н.е., 46. од 5 век п.н.е. и седма од 440-тите п.н.е.

447 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар447 п.н.е.
CDXLVI п.н.е.
Ab urbe condita307
Староегипетска ераXXVII династија, 79
- ФараонАртаксеркс I, 19
Старогрчка ера83.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4304
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1039
Берберски календар504
Будистички календар98
Бурмански календар−1084
Византиски календар5062–5063
Кинески календар癸巳(вод. змија)
2250 или 2190
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
2251 или 2191
Коптски календар−730 – −729
Етиопски календар−454 – −453
Еврејски календар3314–3315
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−390 – −389
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2654–2655
Холоценски календар9554
Ирански календар1068 п.п. – 1067 п.п.
Исламски календар1101 п.х. – 1100 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1887
Мингуо-календар2358 пред Р. Кина
民前2358年
Нанакшахи−1914
Тајландски сончев календар96–97
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−320 или −701 или −1473
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−319 или −700 или −1472

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5062 и 5063 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4304 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3314 и 3315 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 307.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 446 година се протега во 2190 и 2191, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2250 и 2251 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 97. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1100 и 1099 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...