< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

453 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 453. година пред новата ера, 453. од првиот милениум п.н.е., 53. од 5 век п.н.е. и четвртта од 450-тите п.н.е.

454 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар454 п.н.е.
CDLIII п.н.е.
Ab urbe condita300
Староегипетска ераXXVII династија, 72
- ФараонАртаксеркс I, 12
Старогрчка ера811.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4297
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1046
Берберски календар497
Будистички календар91
Бурмански календар−1091
Византиски календар5055–5056
Кинески календар丙戌(огн. куче)
2243 или 2183
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
2244 или 2184
Коптски календар−737 – −736
Етиопски календар−461 – −460
Еврејски календар3307–3308
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−397 – −396
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2647–2648
Холоценски календар9547
Ирански календар1075 п.п. – 1074 п.п.
Исламски календар1108 п.х. – 1107 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1880
Мингуо-календар2365 пред Р. Кина
民前2365年
Нанакшахи−1921
Тајландски сончев календар89–90
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−327 или −708 или −1480
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−326 или −707 или −1479

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5055 и 5056 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4297 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3307 и 3308 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 300.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 453 година се протега во 2183 и 2184, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2243 и 2244 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 90. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1107 и 1106 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...