< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

482 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 482. година пред новата ера, 482. од првиот милениум п.н.е., 82. од 5 век п.н.е. и трета од 480-тите п.н.е.

483 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар483 п.н.е.
CDLXXXII п.н.е.
Ab urbe condita271
Староегипетска ераXXVII династија, 43
- ФараонКсеркс I, 3
Старогрчка ера74.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4268
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1075
Берберски календар468
Будистички календар62
Бурмански календар−1120
Византиски календар5026–5027
Кинески календар丁巳(огн. змија)
2214 или 2154
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
2215 или 2155
Коптски календар−766 – −765
Етиопски календар−490 – −489
Еврејски календар3278–3279
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−426 – −425
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2618–2619
Холоценски календар9518
Ирански календар1104 п.п. – 1103 п.п.
Исламски календар1138 п.х. – 1137 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1851
Мингуо-календар2394 пред Р. Кина
民前2394年
Нанакшахи−1950
Тајландски сончев календар60–61
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−356 или −737 или −1509
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−355 или −736 или −1508

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5026 и 5027 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4268 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3278 и 3279 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 271.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 482 година се протега во 2154 и 2155, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2214 и 2215 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 61. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1137 и 1136 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...