< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

468 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 468. година пред новата ера, 468. од првиот милениум п.н.е., 68. од 5 век п.н.е. и деветта од 460-тите п.н.е.

469 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар469 п.н.е.
CDLXVIII п.н.е.
Ab urbe condita285
Староегипетска ераXXVII династија, 57
- ФараонКсеркс I, 17
Старогрчка ера77.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4282
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1061
Берберски календар482
Будистички календар76
Бурмански календар−1106
Византиски календар5040–5041
Кинески календар辛未(мет. коза)
2228 или 2168
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2229 или 2169
Коптски календар−752 – −751
Етиопски календар−476 – −475
Еврејски календар3292–3293
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−412 – −411
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2632–2633
Холоценски календар9532
Ирански календар1090 п.п. – 1089 п.п.
Исламски календар1123 п.х. – 1122 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1865
Мингуо-календар2380 пред Р. Кина
民前2380年
Нанакшахи−1936
Тајландски сончев календар74–75
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−342 или −723 или −1495
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−341 или −722 или −1494

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5040 и 5041 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4282 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3292 и 3293 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 285.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 468 година се протега во 2168 и 2169, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2228 и 2229 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 75. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1122 и 1121 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...