< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

414 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 414. година пред новата ера, 414. од првиот милениум п.н.е., 14. од 5 век п.н.е. и петта од 410-тите п.н.е.

415 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар415 п.н.е.
CDXIV п.н.е.
Ab urbe condita339
Староегипетска ераXXVII династија, 111
- ФараонДариј II, 9
Старогрчка ера911.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4336
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1007
Берберски календар536
Будистички календар130
Бурмански календар−1052
Византиски календар5094–5095
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
2282 или 2222
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
2283 или 2223
Коптски календар−698 – −697
Етиопски календар−422 – −421
Еврејски календар3346–3347
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−358 – −357
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2686–2687
Холоценски календар9586
Ирански календар1036 п.п. – 1035 п.п.
Исламски календар1068 п.х. – 1067 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1919
Мингуо-календар2326 пред Р. Кина
民前2326年
Нанакшахи−1882
Тајландски сончев календар128–129
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−288 или −669 или −1441
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−287 или −668 или −1440

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5094 и 5095 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4336 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3346 и 3347 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 339.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 414 година се протега во 2222 и 2223, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2282 и 2283 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 129. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1067 и 1066 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...