< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

417 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 417. година пред новата ера, 417. од првиот милениум п.н.е., 17. од 5 век п.н.е. и осма од 410-тите п.н.е.

418 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар418 п.н.е.
CDXVII п.н.е.
Ab urbe condita336
Староегипетска ераXXVII династија, 108
- ФараонДариј II, 6
Старогрчка ера90.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4333
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1010
Берберски календар533
Будистички календар127
Бурмански календар−1055
Византиски календар5091–5092
Кинески календар壬戌(вод. куче)
2279 или 2219
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
2280 или 2220
Коптски календар−701 – −700
Етиопски календар−425 – −424
Еврејски календар3343–3344
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−361 – −360
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2683–2684
Холоценски календар9583
Ирански календар1039 п.п. – 1038 п.п.
Исламски календар1071 п.х. – 1070 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1916
Мингуо-календар2329 пред Р. Кина
民前2329年
Нанакшахи−1885
Тајландски сончев календар125–126
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−291 или −672 или −1444
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−290 или −671 или −1443

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5091 и 5092 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4333 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3343 и 3344 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 336.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 417 година се протега во 2219 и 2220, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2279 и 2280 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 126. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1070 и 1069 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...