< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

425 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 425. година пред новата ера, 425. од првиот милениум п.н.е., 25. од 5 век п.н.е. и шеста од 420-тите п.н.е.

426 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар426 п.н.е.
CDXXV BC
Ab urbe condita328
Староегипетска ераXXVII династија, 100
- ФараонАртаксеркс I, 40
Старогрчка ера88.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4325
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1018
Берберски календар525
Будистички календар119
Бурмански календар−1063
Византиски календар5083–5084
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2271 или 2211
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2272 или 2212
Коптски календар−709 – −708
Етиопски календар−433 – −432
Еврејски календар3335–3336
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−369 – −368
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2675–2676
Холоценски календар9575
Ирански календар1047 п.п. – 1046 п.п.
Исламски календар1079 п.х. – 1078 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1908
Мингуо-календар2337 пред Р. Кина
民前2337年
Нанакшахи−1893
Тајландски сончев календар117–118
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−299 или −680 или −1452
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−298 или −679 или −1451

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5083 и 5084 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4325 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3335 и 3336 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 328.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 425 година се протега во 2211 и 2212, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2271 и 2272 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 118. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1078 и 1077 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...