< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

405 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 405. година пред новата ера, 405. од првиот милениум п.н.е., 5. од 5 век п.н.е. и шеста од 400-тите п.н.е.

406 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар406 п.н.е.
CDV п.н.е.
Ab urbe condita348
Староегипетска ераXXVII династија, 120
- ФараонДариј II, 18
Старогрчка ера93.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4345
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−998
Берберски календар545
Будистички календар139
Бурмански календар−1043
Византиски календар5103–5104
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2291 или 2231
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2292 или 2232
Коптски календар−689 – −688
Етиопски календар−413 – −412
Еврејски календар3355–3356
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−349 – −348
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2695–2696
Холоценски календар9595
Ирански календар1027 п.п. – 1026 п.п.
Исламски календар1059 п.х. – 1058 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1928
Мингуо-календар2317 пред Р. Кина
民前2317年
Нанакшахи−1873
Тајландски сончев календар137–138
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−279 или −660 или −1432
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−278 или −659 или −1431

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5103 и 5104 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4345 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3355 и 3356 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 348.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 405 година се протега во 2231 и 2232, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2291 и 2292 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 138. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1058 и 1057 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...