< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

401 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 401. година пред новата ера, 401. од првиот милениум п.н.е., 1. од 5 век п.н.е. и втора од 400-тите п.н.е.

402 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар402 п.н.е.
CDI п.н.е.
Ab urbe condita352
Староегипетска ераXXVIII династија, 3
- ФараонАмиртеј, 3
Старогрчка ера94.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4349
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−994
Берберски календар549
Будистички календар143
Бурмански календар−1039
Византиски календар5107–5108
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
2295 или 2235
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
2296 или 2236
Коптски календар−685 – −684
Етиопски календар−409 – −408
Еврејски календар3359–3360
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−345 – −344
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2699–2700
Холоценски календар9599
Ирански календар1023 п.п. – 1022 п.п.
Исламски календар1054 п.х. – 1053 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1932
Мингуо-календар2313 пред Р. Кина
民前2313年
Нанакшахи−1869
Тајландски сончев календар141–142
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−275 или −656 или −1428
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−274 или −655 или −1427

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5107 и 5108 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4349 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3359 и 3360 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 352.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 401 година се протега во 2235 и 2236, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2295 и 2296 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 142. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1053 и 1052 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...