< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

434 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 434. година пред новата ера, 434. од првиот милениум п.н.е., 34. од 5 век п.н.е. и петта од 430-тите п.н.е.

435 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар435 п.н.е.
CDXXXIV п.н.е.
Ab urbe condita319
Староегипетска ераXXVII династија, 91
- ФараонАртаксеркс I, 31
Старогрчка ера86.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4316
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1027
Берберски календар516
Будистички календар110
Бурмански календар−1072
Византиски календар5074–5075
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
2262 или 2202
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
2263 или 2203
Коптски календар−718 – −717
Етиопски календар−442 – −441
Еврејски календар3326–3327
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−378 – −377
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2666–2667
Холоценски календар9566
Ирански календар1056 п.п. – 1055 п.п.
Исламски календар1088 п.х. – 1087 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1899
Мингуо-календар2346 пред Р. Кина
民前2346年
Нанакшахи−1902
Тајландски сончев календар108–109
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−308 или −689 или −1461
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−307 или −688 или −1460

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5074 и 5075 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4316 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3326 и 3327 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 319.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 434 година се протега во 2202 и 2203, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2262 и 2263 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 109. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1087 и 1086 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...