< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

463 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 463. година пред новата ера, 463. од првиот милениум п.н.е., 63. од 5 век п.н.е. и четвртта од 460-тите п.н.е.

464 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар464 п.н.е.
CDLXIII п.н.е.
Ab urbe condita290
Староегипетска ераXXVII династија, 62
- ФараонАртаксеркс I, 2
Старогрчка ера79. олимпијада (победник
Асирски календар4287
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1056
Берберски календар487
Будистички календар81
Бурмански календар−1101
Византиски календар5045–5046
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
2233 или 2173
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
2234 или 2174
Коптски календар−747 – −746
Етиопски календар−471 – −470
Еврејски календар3297–3298
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−407 – −406
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2637–2638
Холоценски календар9537
Ирански календар1085 п.п. – 1084 п.п.
Исламски календар1118 п.х. – 1117 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1870
Мингуо-календар2375 пред Р. Кина
民前2375年
Нанакшахи−1931
Тајландски сончев календар79–80
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−337 или −718 или −1490
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
−336 или −717 или −1489

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5045 и 5046 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4287 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3297 и 3298 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 290.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 463 година се протега во 2173 и 2174, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2233 и 2234 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 80. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1117 и 1116 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...