< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

499 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 499. година пред новата ера, 499. од првиот милениум п.н.е., 99. од 5 век п.н.е. и последна од 490-тите п.н.е.

500 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар500 п.н.е.
CDXCIX п.н.е.
Ab urbe condita254
Староегипетска ераXXVII династија, 26
- ФараонДариј I, 22
Старогрчка ера70. олимпијада (победник
Асирски календар4251
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1092
Берберски календар451
Будистички календар45
Бурмански календар−1137
Византиски календар5009–5010
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
2197 или 2137
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
2198 или 2138
Коптски календар−783 – −782
Етиопски календар−507 – −506
Еврејски календар3261–3262
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−443 – −442
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2601–2602
Холоценски календар9501
Ирански календар1121 п.п. – 1120 п.п.
Исламски календар1155 п.х. – 1154 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1834
Мингуо-календар2411 пред Р. Кина
民前2411年
Нанакшахи−1967
Тајландски сончев календар43–44
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−373 или −754 или −1526
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−372 или −753 или −1525

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5009 и 5010 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4251 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3261 и 3262 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 254.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 499 година се протега во 2137 и 2138, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2197 и 2198 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 44. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1154 и 1153 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...