< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

407 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 407. година пред новата ера, 407. од првиот милениум п.н.е., 7. од 5 век п.н.е. и осма од 400-тите п.н.е.

408 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар408 п.н.е.
CDVII п.н.е.
Ab urbe condita346
Староегипетска ераXXVII династија, 118
- ФараонДариј II, 16
Старогрчка ера93. олимпијада (победник
Асирски календар4343
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1000
Берберски календар543
Будистички календар137
Бурмански календар−1045
Византиски календар5101–5102
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
2289 или 2229
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
2290 или 2230
Коптски календар−691 – −690
Етиопски календар−415 – −414
Еврејски календар3353–3354
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−351 – −350
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2693–2694
Холоценски календар9593
Ирански календар1029 п.п. – 1028 п.п.
Исламски календар1061 п.х. – 1060 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1926
Мингуо-календар2319 пред Р. Кина
民前2319年
Нанакшахи−1875
Тајландски сончев календар135–136
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−281 или −662 или −1434
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−280 или −661 или −1433

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5101 и 5102 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4343 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3353 и 3354 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 346.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 407 година се протега во 2229 и 2230, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2289 и 2290 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 136. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1060 и 1059 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...