< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

475 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 475. година пред новата ера, 475. од првиот милениум п.н.е., 75. од 5 век п.н.е. и шеста од 470-тите п.н.е.

476 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар476 п.н.е.
CDLXXV п.н.е.
Ab urbe condita278
Староегипетска ераXXVII династија, 50
- ФараонКсеркс I, 10
Старогрчка ера76. олимпијада (победник
Асирски календар4275
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1068
Берберски календар475
Будистички календар69
Бурмански календар−1113
Византиски календар5033–5034
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
2221 или 2161
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
2222 или 2162
Коптски календар−759 – −758
Етиопски календар−483 – −482
Еврејски календар3285–3286
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−419 – −418
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2625–2626
Холоценски календар9525
Ирански календар1097 п.п. – 1096 п.п.
Исламски календар1131 п.х. – 1130 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1858
Мингуо-календар2387 пред Р. Кина
民前2387年
Нанакшахи−1943
Тајландски сончев календар67–68
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−349 или −730 или −1502
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−348 или −729 или −1501

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5033 и 5034 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4275 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3285 и 3286 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 278.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 475 година се протега во 2161 и 2162, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2221 и 2222 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 68. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1130 и 1129 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...