< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

441 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 441. година пред новата ера, 441. од првиот милениум п.н.е., 41. од 5 век п.н.е. и втора од 440-тите п.н.е.

442 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар442 п.н.е.
CDXLI п.н.е.
Ab urbe condita312
Староегипетска ераXXVII династија, 84
- ФараонАртаксеркс I, 24
Старогрчка ера84.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4309
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1034
Берберски календар509
Будистички календар103
Бурмански календар−1079
Византиски календар5067–5068
Кинески календар戊戌(зем. куче)
2255 или 2195
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
2256 или 2196
Коптски календар−725 – −724
Етиопски календар−449 – −448
Еврејски календар3319–3320
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−385 – −384
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2659–2660
Холоценски календар9559
Ирански календар1063 п.п. – 1062 п.п.
Исламски календар1096 п.х. – 1095 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1892
Мингуо-календар2353 пред Р. Кина
民前2353年
Нанакшахи−1909
Тајландски сончев календар101–102
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−315 или −696 или −1468
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−314 или −695 или −1467

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5067 и 5068 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4309 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3319 и 3320 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 312.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 441 година се протега во 2195 и 2196, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2255 и 2256 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 102. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1095 и 1094 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...