< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

465 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 465. година пред новата ера, 465. од првиот милениум п.н.е., 65. од 5 век п.н.е. и шеста од 460-тите п.н.е.

466 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар466 п.н.е.
CDLXV п.н.е.
Ab urbe condita288
Староегипетска ераXXVII династија, 60
- ФараонКсеркс I, 20
Старогрчка ера78.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4285
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1058
Берберски календар485
Будистички календар79
Бурмански календар−1103
Византиски календар5043–5044
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2231 или 2171
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2232 или 2172
Коптски календар−749 – −748
Етиопски календар−473 – −472
Еврејски календар3295–3296
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−409 – −408
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2635–2636
Холоценски календар9535
Ирански календар1087 п.п. – 1086 п.п.
Исламски календар1120 п.х. – 1119 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1868
Мингуо-календар2377 пред Р. Кина
民前2377年
Нанакшахи−1933
Тајландски сончев календар77–78
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−339 или −720 или −1492
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−338 или −719 или −1491

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5043 и 5044 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4285 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3295 и 3296 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 288.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 465 година се протега во 2171 и 2172, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2231 и 2232 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 78. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1119 и 1118 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...