< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

470 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 470. година пред новата ера, 470. од првиот милениум п.н.е., 70. од 5 век п.н.е. и прва од 470-тите п.н.е.

471 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар471 п.н.е.
CDLXX п.н.е.
Ab urbe condita283
Староегипетска ераXXVII династија, 55
- ФараонКсеркс I, 15
Старогрчка ера77.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4280
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1063
Берберски календар480
Будистички календар74
Бурмански календар−1108
Византиски календар5038–5039
Кинески календар己巳(зем. змија)
2226 или 2166
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2227 или 2167
Коптски календар−754 – −753
Етиопски календар−478 – −477
Еврејски календар3290–3291
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−414 – −413
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2630–2631
Холоценски календар9530
Ирански календар1092 п.п. – 1091 п.п.
Исламски календар1126 п.х. – 1125 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1863
Мингуо-календар2382 пред Р. Кина
民前2382年
Нанакшахи−1938
Тајландски сончев календар72–73
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−344 или −725 или −1497
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−343 или −724 или −1496

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5038 и 5039 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4280 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3290 и 3291 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 283.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 470 година се протега во 2166 и 2167, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2226 и 2227 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 73. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1125 и 1124 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...