< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

459 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 459. година пред новата ера, 459. од првиот милениум п.н.е., 59. од 5 век п.н.е. и последна од 450-тите п.н.е.

460 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар460 п.н.е.
CDLIX п.н.е.
Ab urbe condita294
Староегипетска ераXXVII династија, 66
- ФараонАртаксеркс I, 6
Старогрчка ера80. олимпијада (победник
Асирски календар4291
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1052
Берберски календар491
Будистички календар85
Бурмански календар−1097
Византиски календар5049–5050
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
2237 или 2177
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
2238 или 2178
Коптски календар−743 – −742
Етиопски календар−467 – −466
Еврејски календар3301–3302
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−403 – −402
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2641–2642
Холоценски календар9541
Ирански календар1081 п.п. – 1080 п.п.
Исламски календар1114 п.х. – 1113 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1874
Мингуо-календар2371 пред Р. Кина
民前2371年
Нанакшахи−1927
Тајландски сончев календар83–84
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−333 или −714 или −1486
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−332 или −713 или −1485

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5049 и 5050 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4291 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3301 и 3302 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 294.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 459 година се протега во 2177 и 2178, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2237 и 2238 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 84. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1113 и 1112 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...