< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

495 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 495. година пред новата ера, 495. од првиот милениум п.н.е., 95. од 5 век п.н.е. и шеста од 490-тите п.н.е.

496 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар496 п.н.е.
CDXCV п.н.е.
Ab urbe condita258
Староегипетска ераXXVII династија, 30
- ФараонДариј I, 26
Старогрчка ера711. олимпијада (победник
Асирски календар4255
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1088
Берберски календар455
Будистички календар49
Бурмански календар−1133
Византиски календар5013–5014
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
2201 или 2141
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
2202 или 2142
Коптски календар−779 – −778
Етиопски календар−503 – −502
Еврејски календар3265–3266
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−439 – −438
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2605–2606
Холоценски календар9505
Ирански календар1117 п.п. – 1116 п.п.
Исламски календар1151 п.х. – 1150 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1838
Мингуо-календар2407 пред Р. Кина
民前2407年
Нанакшахи−1963
Тајландски сончев календар47–48
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−369 или −750 или −1522
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−368 или −749 или −1521

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5013 и 5014 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4255 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3265 и 3266 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 258.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 495 година се протега во 2141 и 2142, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2201 и 2202 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 48. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1150 и 1149 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...