< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

447 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 447. година пред новата ера, 447. од првиот милениум п.н.е., 47. од 5 век п.н.е. и осма од 440-тите п.н.е.

448 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар448 п.н.е.
CDXLVII п.н.е.
Ab urbe condita306
Староегипетска ераXXVII династија, 78
- ФараонАртаксеркс I, 18
Старогрчка ера83. олимпијада (победник
Асирски календар4303
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1040
Берберски календар503
Будистички календар97
Бурмански календар−1085
Византиски календар5061–5062
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
2249 или 2189
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
2250 или 2190
Коптски календар−731 – −730
Етиопски календар−455 – −454
Еврејски календар3313–3314
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−391 – −390
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2653–2654
Холоценски календар9553
Ирански календар1069 п.п. – 1068 п.п.
Исламски календар1102 п.х. – 1101 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1886
Мингуо-календар2359 пред Р. Кина
民前2359年
Нанакшахи−1915
Тајландски сончев календар95–96
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−321 или −702 или −1474
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−320 или −701 или −1473

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5061 и 5062 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4303 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3313 и 3314 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 306.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 447 година се протега во 2189 и 2190, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2249 и 2250 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 96. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1101 и 1100 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...