< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

491 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 491. година пред новата ера, 491. од првиот милениум п.н.е., 91. од 5 век п.н.е. и втора од 490-тите п.н.е.

492 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар492 п.н.е.
CDXCI п.н.е.
Ab urbe condita262
Староегипетска ераXXVII династија, 34
- ФараонДариј I, 30
Старогрчка ера72. олимпијада (победник
Асирски календар4259
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1084
Берберски календар459
Будистички календар53
Бурмански календар−1129
Византиски календар5017–5018
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
2205 или 2145
    — до —
己酉年 (зем. петел)
2206 или 2146
Коптски календар−775 – −774
Етиопски календар−499 – −498
Еврејски календар3269–3270
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−435 – −434
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2609–2610
Холоценски календар9509
Ирански календар1113 п.п. – 1112 п.п.
Исламски календар1147 п.х. – 1146 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1842
Мингуо-календар2403 пред Р. Кина
民前2403年
Нанакшахи−1959
Тајландски сончев календар51–52
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−365 или −746 или −1518
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−364 или −745 или −1517

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5017 и 5018 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4259 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3269 и 3270 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 262.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 491 година се протега во 2145 и 2146, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2205 и 2206 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 52. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1146 и 1145 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...