< 6 век п.н.е. 5 век п.н.е. 4 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

428 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 428. година пред новата ера, 428. од првиот милениум п.н.е., 28. од 5 век п.н.е. и деветта од 420-тите п.н.е.

429 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар429 п.н.е.
CDXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita325
Староегипетска ераXXVII династија, 97
- ФараонАртаксеркс I, 37
Старогрчка ера87.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4322
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1021
Берберски календар522
Будистички календар116
Бурмански календар−1066
Византиски календар5080–5081
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
2268 или 2208
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
2269 или 2209
Коптски календар−712 – −711
Етиопски календар−436 – −435
Еврејски календар3332–3333
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−372 – −371
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2672–2673
Холоценски календар9572
Ирански календар1050 п.п. – 1049 п.п.
Исламски календар1082 п.х. – 1081 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1905
Мингуо-календар2340 пред Р. Кина
民前2340年
Нанакшахи−1896
Тајландски сончев календар114–115
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−302 или −683 или −1455
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−301 или −682 или −1454

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5080 и 5081 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4322 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3332 и 3333 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 325.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 428 година се протега во 2208 и 2209, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2268 и 2269 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 115. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1081 и 1080 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...