Лупе Фијаско

американски рапер од западноафриканско потекло

Васалу Мухамед Џако (Wasalu Muhammad Jaco), роден 17 февруари 1982, познат по своето уметничко име Лупе Фијаско (анг. Lupe Fiasco) — американски музичар награден со голем број награди како Греми наградите. Лупе Фијаско се бави со рап музика. Светската слава ја стекнал со објавувањето на неговиот прв албум „Lupe Fiasco's Food & Liquor“ во 2006 година. Овој албум доби многу позитивни, но и негативни критики. Светски познатиот американски рапер Џеј-Зи го опиша Лупе Фијаско како „потребно освежување“ во полето на рап музиката која полека почна да се претвара во поп, а критичарите го опишуваат како „предводник на новата генерација на рап музичари“.

Лупе Фијаско
Лупе Фијаско во 2012
Биографски податоци
Родено имеВасалу Мохамед Џако
Роден(а)16 февруари 1982 (1982-02-16) (39 г.)
Чикаго, САД
Жанровихип-хоп
Занимањарапер, продуцент, текстописец
Инструментивокали, клавијатура
Период на активност1999–денес
ИздавачиАтлантик Рекордс, 1st & 15th Entertainment
СоработнициAll City Chess Club, Child Rebel Soldier, B.o.B, Japanese Cartoon, Matthew Santos, Пу Бер
Мреж. местоlupefiasco.com

ДискографијаУреди

  Главна статија: „Дискографија на Лупе Фијаско.

НаводиУреди