Париз-Рубе 2013

велосипедска трка во Франција

Париз-Рубе 2013 било 111. издание на еднодневната велосипедска трка Париз-Рубе. Се одржала на 7 април и била десетта трка во сезоната на Светската турнеја.[1] Трката се протегала на 254,5 километри и била освоена од швајцарскиот возач Фабијан Канчелара.[1] Второпласиран и третопласиран биле Белгиецот Сеп Ванмарке и Холанѓанецот Ники Терпстра, соодветно.[1]

Париз-Рубе 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 10 од 28
PR2013 Vanmarcke Cancellara 5.JPG
Фабијан Канчелара (лево) и Сеп Ванмарке (десно)
на Велодромот Рубе при крајот на трката
Детали за трката
Date 7 април 2013
Растојание 254,5 км
Време 5ч 45' 33" (27.458 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Фабијан Канчелара (ШВА) (РадиоШек-Леопард)
Втор  Сеп Ванмарке (БЕЛ) (Бланко Про Сајклинг)
Трет  Ники Терпстра (ХОЛ) (Омега Парма-Квик Степ)
2012
2014

ЕкипиУреди

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја на UCI, сите 19 UCI World Tour екипи биле повикани автоматски и се обврзани да испратат своја екипа, а организаторите повикале уште шест екипи со специјални покани.[2][3]

UCI World Tour екипи кои учествувале на трката биле:[2][3]

Екипи со специјални покани:[2][3]

Преглед на тркатаУреди

Возачот на РадиоШек-Леопард Фабијан Канчелара го освоил спринтот пред Сеп Ванмарке од Бланко Про Сајклинг. Возачот на Омега Парма-Квик Степ Ники Терпстра го освоил третото место на подиумот преку освојување на спринтот меѓу групата зад бегалците.[4][5]

РезултатиУреди

Велосипедист Екипа Време
1   Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Леопард 5ч 45' 33"
2   Сеп Ванмарке (БЕЛ) Бланко Про Сајклинг и.в.
3   Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 31"
4   Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим + 31"
5   Дамјен Годен (ФРА) Тим Јуропкар + 31"
6   Здењек Штибар (ЧЕШ) Омега Парма-Квик Степ + 39"
7   Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 39"
8   Хуан Антонио Флеча (ШПА) Вакансолел-ДКМ + 39"
9   Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 50"
10   Себастјен Тиржо (ФРА) Тим Јуропкар + 50"

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Канчелара го освои третиот Париз-Рубе“. Cycling News. Future Publishing Limited. 7 април 2013. Посетено на 7 април 2013.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Список на возачи на Париз-Рубе“. Cyclingen. 7 април 2013. Посетено на 7 април 2013.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Почетна листа“. Cycling News. Future Publishing Limited. 7 април 2013. Посетено на 7 април 2013.
  4. „Standing“. Париз-Рубе. Amaury Sport Organisation. 7 април 2013. Посетено на 7 април 2013.
  5. „Канчелара го освои Париз-Рубе со спринтерска победа на велодромот“. Cyclingen. 7 април 2013. Посетено на 7 април 2013.