Париз-Рубе 2017

издание 2017 на велосипедската трка Париз-Рубе
Париз-Рубе 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Paris-Roubaix 2017 S7 26km.jpg
Детали за трката
Издание115. Париз-Рубе
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум9 април 2017
Растојание257 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеКомпјењ
ОдредиштеРубе
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај102
Просечна брзина45,204 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCZE Здењек Штибар (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Себастијан Лангевелд (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Париз-Рубе 2017 — 115. издание на велосипедската еднодневна трка Париз-Рубе, која се одржала на 9 април како петнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Била освоена од Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) во петочлен спринт — за негова прва победа на монумент — пред возачот на Квик-Степ Флорс, Здењек Штибар и Себастијан Лангевелд од Канондејл-Драпак.[3]

ЕкипиУреди

Бидејќи Париз-Рубе е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Во февруари 2017 година, организаторите на трката повикале седум професионални континентални екипи, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Кофидис
 2.   Делко-Марсеј Прованс-КТМ
 3.   Директ Енержи
 4.   Фортунео-Оскаро
 5.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 6.   Спорт Вландерен-Балоас
 7.   Ванти-Груп Гобер

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[6]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим5ч 41' 07
2.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
5.   Џани Москон Тим Скај+ 0
6.   Арно Демар ФДЖ+ 12
7.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 12
8.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 12
9.   Адријан Пети Директ Енержи+ 12
10.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 12
11.   Метју Хејман Орика-Скот+ 12
12.   Флоријан Сенешал Кофидис+ 12
13.   Том Бонен Квик-Степ Флорс+ 12
14.   Јоан Офредо Ванти-Груп Гобер+ 12
15.   Лауренс де Вресе Астана+ 12
16.   Маркус Бургхарт Бора-Хансгрое+ 12
17.   Пит Алегерт Спорт Вландерен-Балоас+ 12
18.   Николас Мес Лото-Судал+ 12
19.   Силвен Шаванел Директ Енержи+ 12
20.   Дилан ван Барле ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 12
Извор: ProCyclingStats


НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. „Van Avermaet wins Paris-Roubaix“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 9 април 2017. Посетено на 9 април 2017.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Paris-Roubaix announces 2017 teams“. VeloNews.com. 20 февруари 2017. Посетено на 20 февруари 2017.
 6. „Париз-Рубе 2017“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди