Гент-Вевелгем 2014 — 76. издание на еднодневната велосипедска трка Гент-Вевелгем. Била одржана на 30 март 2014 на растојание од 233 километри и била седма трка во сезоната на Светската турнеја.

Гент-Вевелгем 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 7 од 28
Рутата на Гент-Вевелгем 2014
Детали за трката
Date 30 март 2014
Растојание 233 км
Време 5ч 34' 43" (25,960 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Џон Дегенколб (ГЕР) (Џајант-Шимано)
Втор  Арно Демар (ФРА) (FDJ.fr)
Трет  Петер Саган (СВК) (Канондејл)
2013
2015

Трката била освоена од Германецот Џон Дегенколб во спринтерска завршница пред Арно Демар и Петер Саган.[1]

Екипи Уреди

Бидејќи Гент-Вевелгем е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На седум други екипи им биле доделени специјални покани, со што се заокружила групата од 25 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[2]

Резултати Уреди

 
Подиумот (од лево на десно): Арно Демар, Џон Дегенколб и Петер Саган.
Велосипедист Екипа Време
1   Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Шимано 5ч 34' 43"
2   Арно Демар (ФРА) FDJ.fr и.в.
3   Петер Саган (СВК) Канондејл и.в.
4   Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
5   Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
6   Том Ван Асбрук (БЕЛ) Топспорт Вландерен-Балоас и.в.
7   Алексеј Цатевич (РУС) Катјуша и.в.
8   Јаухен Хутарович (БЛР) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
9   Тор Хушовд (НОР) Ванти-Груп Гобер и.в.
10   Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.

Наводи Уреди

  1. „Џон Дегенколб ги претекна Демар и Саган“. BBC Sport. BBC. 30 март 2014. Посетено на 30 март 2014.
  2. „Почетна список на Гент-Вевелгем 2014“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 30 март 2014.

Надворешни врски Уреди