Трка околу Норвешка (2011)

норвешка велосипедска трка

Трка околу Норвешка — годишна етапна велосипедска трка, која се одржува во Норвешка. Се смета за наследник на етапната трка Рингерике ГП, која во периодот 2011-2012 станала еднодневна трка. Започнала во 2011 година како последица на зголемениот интерес за велосипедизам во Норвешка, главно поради добрите резултати на професионалните велосипедисти Тор Хушовд и Едвалд Боасон Хаген. Трката има категорија 2.HC во рамките на Европската турнеја.

Трка околу Норвешка
За трката
Датуммај/јуни
РегионНорвешка
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеЕвропска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторCycling Event Norway AS
Директор на тркатаБиргер Хунгерхолт
Историја
Прво одржување2011 (2011)
Одржувања7 (до 2017)
Прв победник Вилко Келдерман (ХОЛ)
Најмногу победи Едвалд Боасон Хаген (НОР) (3 победи)
Неодамнешен победник Едвалд Боасон Хаген (НОР)

Победници

уреди
ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2011    Вилко Келдерман    Даниел Фодер    Вегард Робинсон Буге  
2012    Едвалд Боасон Хаген    Сајмон Кларк    Ларс Петер Нордхауг  
2013    Едвалд Боасон Хаген    Сержио Паулињо    Сондре Холст Енгер  
2014    Маќеј Патерски    Марк де Мар    Бауке Молема  
2015    Јеспер Хансен    Едвалд Боасон Хаген    Давид Лопес  
2016    Питер Венинг    Едвалд Боасон Хаген    Сондре Холст Енгер  
2017    Едвалд Боасон Хаген    Сајмон Геранс    Питер Венинг  
2018    Едуард Прадес    Александер Камп    Едвалд Боасон Хаген  
2019    Александер Кристоф    Кристофер Халворсен    Едвалд Боасон Хаген  
2020  откажана
2021    Итан Хејтер    Иде Схелинг    Мике Тенисен  
2022    Ремко Евенепул    Џеј Вајн    Лукас Плап  
2023    Бен Талет    Магнус Шефилд    Тибо Нис  
2024    Аксел Лоранс    Барт Лемен    Одне Холтер  

Надворешни врски

уреди