Гран при Квебек 2014

Гран при Квебек 2014 — петто издание на професионалната велосипедска еднодневна трка Гран при Квебек. Била одржана на 12 септември 2013 година, на растојание од 201,6 километри, започнувајќи и завршувајќи во Квебек. Претставувала 25. трка во сезоната на Светската турнеја. Трката е една од двата настани дел од Светската турнеја на северноамериканскиот континент, другиот бил Гран при Монтреал 2014 одржан два дена подоцна.

Гран при Квебек 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 25 од 29
Детали за трката
Date 12 септември 2012
Растојание 201,6 км
Време 5ч 38' 26" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Сајмон Геранс (АВС) (Орика-ГринЕЏ)
Втор  Том Димулен (ХОЛ) (Џајант-Шимано)
Трет  Рамунас Навардаускас (ЛИТ) (Гармин-Шарп)
2013
2015

Трката била освоена од Австралиецот Сајмон Геранс во масовна спринтерска завршница.[1]

ЕкипиУреди

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светска турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Канадска национална екипа исто така настапила на трката и со тоа била создадена група од 19 екипи.

Екипи кои настапувале на трката биле:

РезултатиУреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Сајмон Геранс (АВС) Орика-ГринЕЏ 5ч 38' 26" 80
2   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано и.в. 60
3   Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп и.в. 50
4   Дарил Импи (ЈАР) Орика-ГринЕЏ и.в. 40
5   Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в. 30
6   Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в. 22
7   Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг и.в. 14
8   Енрико Гаспарото (ИТА) Астана и.в. 10
9   Тони Галопен (ФРА) Лото-Белисол и.в. 6
10   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг и.в. 2

НаводиУреди

  1. „Геранс го победи Гран при Квебек“. Cycling News. Future Publishing Limited. 12 септември 2014. Посетено на 17 септември 2014.

Надворешни врскиУреди