Трка околу Фландрија 2014

Трка околу Фландрија 2014 — 98. издание на еднодневниот монументален класик Трка околу Фландрија. Била одржана на 6 април 2014 на растојание од 259 километри од Брухе до Ауденарде.[1] Претставувала осма трка во сезоната на Светската турнеја.

Трка околу Фландрија 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 8 од 29
Детали за трката
Date 6 април 2014
Растојание 259 км
Време 6ч 15' 18" (25.729 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Фабијан Канчелара (ШВА) (Трек Фактори Рејсинг)
Втор  Грег ван Авермат (БЕЛ) (Ванти-Груп Гобер)
Трет  Сеп Ванмарке (БЕЛ) (Белкин Про Сајклинг)
2013
2015

Во завршницата на четири велосипедисти, Швајцарецот Фабијан Канчелара ја освоил трката за израмнување на рекордот[2] по третпат — втора година по ред — пред белгиската тројка Грег ван Авермат, Сеп Ванмарке и Стејн Ванденберг.[3]

Екипи уреди

Бидејќи Трката околу Фландрија е трката во Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На седум други екипи им биле доделени специјални покани, со што се создала група од 25 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[4]

Резултати уреди

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1   Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг 6ч 15' 18" 100
2   Грег ван Авермат (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер и.в. 80
3   Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг и.в. 70
4   Стејн Ванденберг (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в. 60
5   Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 8" 50
6   Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 18" 40
7   Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 35" 30
8   Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 37" 20
9   Бјерн Лекеманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 41"  –
10   Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Гармин-Шарп + 43" 4

Наводи уреди

  1. „rvv.be - Roadmap pdf“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-04-07. Посетено на 2014-06-05.
  2. Браун, Грегор (6 април 2014). „Канчелара: „Јас сум Спартак на Фландрија". Cycling Weekly. IPC Media. Архивирано од изворникот на 2014-04-11. Посетено на 6 април 2014.
  3. Вестбај, Мет (6 април 2014). „Фабијан Канчелара победи откако ги претекна Грег ван Авермат и Сеп Ванмарке“. Sky Sports. BSkyB. Посетено на 6 април 2014.
  4. „Трка околу Фландрија: Почетна листа“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 5 април 2014.

Надворешни врски уреди