Трка околу Фландрија 2013

велосипедска трка во Белгија

Трката околу Фландрија 2013 било 97. издание на еднодневната монументална велосипедска трка Трка околу Фландрија. Се одржала на 31 март 2013 на растојание од 256 километри од Брухе до Ауденарде[2] и била осма трка во сезоната на Светската турнеја.

Трка околу Фландрија 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 8 од 29
Детали за трката
Date 31 март 2013
Растојание 256 км
Време 6ч 05' 58"[1] (26,076 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Фабијан Канчелара (ШВА) (РадиоШек-Леопард)
Втор  Петер Саган (СВК) (Канондејл)
Трет  Јирген Рулантс (БЕЛ) (Лото-Белисол)
2012
2014
Фабијан Канчелара за време на трката пред Питер Саган

Трката била освоена по вторпат од возачот на РадиоШек-Леопард Фабијан Канчелара,[3] откако направил напад на околу 15 километри пред целта, на последната искачување со калдрма, Патерберг.[4] Второто место припаднало на Петер Саган од екипата Канондејл, додека третопласиран бил возачот на Лото-Белисол Јирген Рулантс; обајцата биле заедно со Канчелара пред неговиот напад и на крај завршиле скоро една и пол минита зад Канчелара.[5]

Екипи

уреди

Бидејќи Трката околу Фландрија е настан од Светската турнеја на UCI, сите UCI World Tour екипи биле поканети автоматски и се обврзани да испратат екипа. Првично, организаторите на трката планирале да имаат осумнаесет UCI World Tour екипи на трката и седум други екипи со специјални покани и со тоа да се создаде главната група од 25 екипи. Подоцна, Катјуша го повратила својот World Tour статус по жалбата до Арбитражниот суд за спорт.[6][7] Наместо да отстранат една екипа од трката со цел да ги сместат Катјуша, организаторите на трката побарале одобрување од UCI да поканат 26 екипи по осум возачи и главната група да биде составена од 208 возачи; ова било одобрено пред почетокот на трката.[8]

Екипи кои настапиле на трката биле:[9]

Резултати

уреди
Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја на UCI
1   Фабијан Канчелара (ШВА) РадиоШек-Леопард 6ч 06' 01" 100
2   Петер Саган (СВК) Канондејл + 1' 27" 80
3   Јирген Рулантс (БЕЛ) Лото-Белисол + 1' 29" 70
4   Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 1' 39" 60
5   Матје Ладању (ФРА) ФДЖ + 1' 39" 50
6   Хајнрих Хауслер (АВС) ИАМ Сајклинг + 1' 39"  –
7   Грег ван Авермат (БЕЛ) Аксент Џобс-Ванти + 1' 39" 30
8   Себастјен Тиржо (ФРА) Тим Јуропкар + 1' 39"  –
9   Џон Дегенколб (ГЕР) Аргос-Шимано + 1' 39" 10
10   Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Орика-ГринЕЏ + 1' 39" 4

Наводи

уреди
  1. „Uitslag / Résultat / Result“ (PDF). Трка околу Фландрија. Фландриски класици. 31 март 2013. Посетено на 31 март 2013.
  2. Боден, Матје (28 март 2013). „Преглед на рутата: Враќање на новата рута на Трката околу Фландрија“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Архивирано од изворникот на 2013-03-31. Посетено на 31 март 2013.
  3. Декалуве, Брехт (31 март 2013). „Канчелара победа на Трката околу Фландрија“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 31 март 2013.
  4. Мур, Кајл (31 март 2013). „Канчелара забрза на Патерберг за уште една победа на Трката околу Фландрија“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 31 март 2013.
  5. „Фабијан Канчелара победи на Трката околу Фландрија 2013“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 31 март 2013. Архивирано од изворникот на 2013-04-03. Посетено на 31 март 2013.
  6. „CAS нареди доделување лиценца за Светската турнеја за Катјуша“. Cycling News. Future Publishing Limited. 15 февруари 2013. Посетено на 31 март 2013.
  7. „UCI потврди 19 World Tour екипи за 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. 18 февруари 2013. Посетено на 31 март 2013.
  8. „Трката околу Фландрија покани група од 208 возачи“. Cycling News. Future Publishing Limited. 5 март 2013. Посетено на 31 март 2013.
  9. „Почетна список на Трката околу Фландрија 2013“. Cycling News. Future Publishing Limited. Посетено на 31 март 2013.

Надворешни врски

уреди