Колорадо е сојузна држава од САД. Се наоѓа во средишниот дел од земјата. Таа е планинска земја. Главен и најголем град е Денвер. На второ место е Колорадо Спрингс.

Колорадо
State of Colorado
Знаме на Колорадо Печат на Колорадо
Знаме Печат
Прекар(и): The Centennial State
Гесло: Nil sine numine
АлабамаАлјаскаАризонаАрканзасКалифорнијаКолорадоКонектикатДелаверФлоридаЏорџијаХаваиАјдахоИлиноисИндијанаАјоваКанзасКентакиЛуизијанаМејнМерилендМасачусетсМичигенМинесотаМисисипиМонтанаМисуриНебраскаНевадаЊу ХемпширЊу ЏерсиНово МексикоЊујоркСеверна КаролинаСеверна ДакотаОхајоОклахомаОрегонПенсилванијаРод АјлендЈужна КаролинаЈужна ДакотаТенесиТексасЈутаВермонтВирџинијаВашингтонЗападна ВирџинијаВисконсинВајомингMap of USA CO.svg
За сликава
Службен јазик англиски
Главен град Денвер
Најголем град Денвер
Површина  8. место
 - Вкупно 269 837 км²
 - Широчина 451 км
 - Должина 612 км
 - % вода 0,36
 - Гео. ширина 37°N до 41°N
 - Гео. должина 102°03'W до 109°03'W
Население  22. место
 - Вкупно 4 301 261
 - Густина 16,01/км² (37. место)
Надм. вис.  
 - Највисока точка Маунт Елберт[1][2]
4401 м
 - Најниска точка Река Арикари[1]
1010 м
Влез во сојузот  1 август 1876 (38)
Гувернер Бил Ритер (Д)
Сенатори Вејн Алард (Р)
Кен Салазар (Д)
Делегација на конгресот
Часовен појас {{{часовен појас}}}
Кратенки CO Colo. US-CO
Портал www.colorado.gov

БелешкиУреди

  1. 1,0 1,1 „Elevations and Distances in the United States“. U.S. Geological Survey. 29 април 2005.
  2. „National Geodetic Survey data sheet KL0637 for Mount Elbert“. National Geodetic Survey.

Координати: 39° СГШ 105.5° ЗГД