Џиро д’Италија 2020

103. издание на велосипедската трка

Џиро д’Италија 2020 (позната и како Трка околу Италија 2020) — 103. издание на велосипедската голема трка Џиро д’Италија, која се одржала помеѓу 3 и 25 октомври, откако првично била одложена поради пандемијата на КОВИД-19.[1] Првично требало да се одржи од 9 до 31 мај 2020 година, како прва голема трка во сезоната. Почетокот на Џиро 2020 бил планиран да се одржи во Будимпешта, Унгарија, што ќе било 14. пат Џиро да започне надвор од Италија[2] и првпат некоја голема трка да започне во Унгарија.[3]

Џиро д’Италија 2020
Детали за трката
Издание103. Џиро д’Италија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2020 2.UWT
Етапи21
Датуми3 – 25 октомври
Растојание3.497,9 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеМонреале
ОдредиштеМилано
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај133
Просечна брзина40,828 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGBR Тео Гејган Харт (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранAUS Џеј Хиндли (Тим ДСМ)
ТретопласиранNED Вилко Келдерман (Тим ДСМ)
БодовенFRA Арно Демар (Групама-ФДЖ)
ПланинскиPOR Рубен Гереиро (ЕФ Про Сајклинг)
СпринтерскиSUI Симон Пело (Андрони Џокатоли-Сидермек)
МладинскиGBR Тео Гејган Харт (Инеос Гренадиерс)
БорбеностBEL Томас де Гент (Лото-Судал)
BreakawayITA Матија Баис (Андрони Џокатоли-Сидермек)
ЕкипенGBR Инеос Гренадиерс
◀20192021▶
Документација

Трката била нарушена поради пандемијата на КОВИД-19 во Италија[4] и во март 2020 година била одложена, како и останатите трки во раниот дел од сезоната во Италија.[5] Кога владата на Унгарија објавила дека тие нема да дозволат да се случи почетокот на Џиро 2020, организаторот RCS Sport одлучил да ја одложи трката за подоцнежен датум.[6] На 15 април, UCI објавиле дека обете големи трки, Џиро и Вуелта ќе се одржат наесен по Светското друмско првенство.[7] На 5 мај, UCI објавиле дека Џиро ќе се одржи помеѓу 3 и 25 октомври.[1]

Трката била освоена од Тео Гејган Харт од Обединетото Кралство, кој завршил 39 секунди пред Австралиецот Џеј Хиндли.[8]

Екипи уреди

Бидејќи Џиро д’Италија е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[9] Дополнително, три професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи. Екипите биле објавени на 16 јануари 2020 година.[10] На 13 октомври 2020 година, пред почетокот на десеттата етапа, Мичелтон-Скот и Џамбо-Висма ги повлекле сите преостанати возачи од трката поради позитивни тестови на КОВИД-19.[11]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (3)

Фаворити пред трката уреди

Герајнт Томас (Инеос Гренадиерс), првакот од Тур де Франс 2018, бил сметан за фаворит пред трката. Сајмон Јејтс (Мичелтон-Скот) бил сметан за еден од неговите главни соперници откако го победил Томас на подготвителната трка Тирено-Адријатико. Стевен Краусвејк (Џамбо-Висма), претходен предводник во 2016, бил уште еден фаворит, како и единствниот претходен освојувач во групата – двократниот победник Винченцо Нибали (Трек-Сегафредо). Тројката од Астана на Јакоб Фуглсанг, Мигел Анхел Лопес и Александар Власов биле сметани за можни победници. Други возачи сметани за кандидати за победа биле Рафал Мајка (Бора-Хансгрое) и Вилко Келдерман (Тим Санвеб). Ремко Евенепул (Декојнинк-Квик Степ) бил сметан за фаворит, но не настапил на трката поради повреди здобиени на Џиро ди Ломбардија.

Возачи за кои се верувало дека ќе освојат победи на спринтерските етапи биле Арно Демар (Групама-ФДЖ), Фернандо Гавирија (ОАЕ Тим Емирати), Петер Саган (Бора-Хансгрое), Елија Вивијани (Кофидис) и Мајкл Метјус (Тим Санвеб).[12][13]

Рута и етапи уреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  3 октМонреале – Палермо
 
индивидуален хронометар
15,1  Филипо Гана    Филипо Гана  
2  4 октАлкамо – Агриџенто
 
ридеста етапа
149  Диего Улиси    Филипо Гана  
3  5 октЕна – Етна
 
планинска етапа
150  Хонатан Кајседо    Жоао Педро Алмеида  
4  6 октКатанија – Вилјафранка Тирена
 
рамна етапа
140  Арно Демар    Жоао Педро Алмеида  
5  7 октМилето – Камилјателјо Силано
 
среднопланинска етапа
225  Филипо Гана    Жоао Педро Алмеида  
6  8 октКастровилари – Матера
 
рамна етапа
188  Арно Демар    Жоао Педро Алмеида  
7  9 октМатера – Бриндизи
 
рамна етапа
143  Арно Демар    Жоао Педро Алмеида  
8  10 октЏовинацо – Виесте
 
среднопланинска етапа
200  Алекс Даусет    Жоао Педро Алмеида  
9  11 октСан Салво – Рокаразо
 
планинска етапа
207  Рубен Гереиро    Жоао Педро Алмеида  
10  13 октЛанчано – Торторето
 
среднопланинска етапа
177  Петер Саган    Жоао Педро Алмеида  
11  14 октПорто Сант’Елпидио – Римини
 
рамна етапа
182  Арно Демар    Жоао Педро Алмеида  
12  15 октЧезенатико – Чезенатико
 
среднопланинска етапа
204  Хонатан Нарваес    Жоао Педро Алмеида  
13  16 октЧервија – Монзеличе
 
ридеста етапа
192  Диего Улиси    Жоао Педро Алмеида  
14  17 октКонелјано – Валдоббјадене
 
индивидуален хронометар
34,1  Филипо Гана    Жоао Педро Алмеида  
15  18 октВоздухопловна база Риволто – Пјанкавало
 
планинска етапа
185  Тео Гејган Харт    Жоао Педро Алмеида  
16  20 октУдине – Сан Даниеле дел Фриули
 
среднопланинска етапа
229  Јан Тратник    Жоао Педро Алмеида  
17  21 октБасано дел Грапа – Мадона ди Кампилјо
 
планинска етапа
203  Бен О’Конор    Жоао Педро Алмеида  
18  22 октПинцоло – Бачино ди Сан Џамоко
 
планинска етапа
207  Џеј Хиндли    Вилко Келдерман  
19  23 октАбијатеграсо – Асти
 
рамна етапа
124,5  Јосеф Черни    Вилко Келдерман  
20  24 октАлба – Сестриере
 
планинска етапа
190  Тео Гејган Харт    Џеј Хиндли  
21  25 октЧернуско сул Навилјо – Милано
 
индивидуален хронометар
15,7  Филипо Гана    Тео Гејган Харт  

Поредок уреди

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Трофеј Супер екипа Пласман на средни спринтови Награда за борбеност Пласман за бегство Пласман „добра игра“
1 Филипо Гана Филипо Гана Филипо Гана Рик Цабел Филипо Гана Инеос Гренадиерс недоделена Филипо Гана недоделена Инеос Гренадиерс
2 Диего Улиси Диего Улиси Петер Саган Томас де Гент Томас де Гент Бен Гаштауер
3 Џонатан Кајседо Жоао Алмеида Џонатан Кајседо Жоао Алмеида Декојнинк-Квик Степ Џонатан Кајседо Џовани Висконти Декојнинк-Квик Степ
4 Арно Демар Петер Саган Тим Санвеб
5 Филипо Гана Филипо Гана Филипо Гана
6 Арно Демар Арно Демар Матија Баис Матија Баис Трек-Сегафредо
7 Арно Демар Марко Фрапорти Арно Демар
8 Алекс Даусет Инеос Гренадиерс
9 Рубен Гереиро Рубен Гереиро Рубен Гереиро Салваторе Пучо Мовистар Тим
10 Петер Саган Петер Саган
11 Арно Демар Матија Баис
12 Хонатан Нарваес АГ2Р-Ла Мондијал
13 Диего Улиси Симон Пело Симон Пело
14 Филипо Гана
15 Тео Гејган Харт Џовани Висконти
16 Јан Тратник Групама-ФДЖ
17 Бен О'Конор Рубен Гереиро Томас де Гент
18 Џеј Хиндли Вилко Келдерман Џеј Хиндли
19 Јозеф Черни
20 Тео Гејган Харт Џеј Хиндли
21 Филипо Гана Тео Гејган Харт Тео Гејган Харт
На крај Тео Гејган Харт Арно Демар Рубен Гереиро Тео Гејган Харт Инеос Гренадиерс Симон Пело Томас де Гент Матија Баис Групама-ФДЖ
 • На втората етапа, Жоао Алмеида, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел маичка циклама, бидејќи првопласираниот Филипо Гана ја носел розовата маичка како предводник на генералниот пласман. Бидејќи Гана и Алмеида биле исто така првите двајца возачи во пласманот за млад возач, Микел Бјерг, кој бил трет во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка.
 • На третата етапа, Жоао Алмеида, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Филипо Гана ја носел розовата маичка како предводник на генералниот пласман.
 • На етапите 4–10, Харм Ванхауке, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Жоао Алмеида ја носел розовата маичка како предводник на генералниот пласман. На етапите 11–14 и 16–18, Џеј Хиндли ја носел белата маичка од истата причина, како Брендон Мекналти на етапата 15.
 • На етапата 21, Тео Гејган Харт, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Џеј Хиндли ја носел розовата маичка како предводник на генералниот пласман.

Пласмани уреди

Легенда
  Го означува предводникот на генералниот пласман   Го означува предводникот на планинскиот пласман
  Го означува предводникот на бодовниот пласман   Го означува предводникот на пласманот за млад возач

Генерален пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тео Гејган Харт   Инеос Гренадиерс85ч 40' 21
2.   Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 39
3.   Вилко Келдерман Тим ДСМ+ 1' 29
4.   Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 2' 57
5.   Пељо Билбао Бахреин-Мекларен+ 3' 09
6.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 7' 02
7.   Винченцо Нибали Трек-Сегафредо+ 8' 15
8.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 8' 42
9.   Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 9' 57
10.   Херман Пернштајнер Бахреин-Мекларен+ 11' 05
11.   Доменико Поцовиво НТТ Про Сајклинг+ 11' 52
12.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 20' 31
13.   Серхио Самитиер Мовистар+ 35' 29
14.   Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 37' 41
15.   Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 38' 10
16.   Орелјен Паре-Пентр АГ2Р Ла Мондијал+ 45' 04
17.   Лоренс Ворбас АГ2Р Ла Мондијал+ 53' 25
18.   Бен Свифт Инеос Гренадиерс+ 57' 36
19.   Антонио Педреро Мовистар+ 59' 36
20.   Бен О’Конор НТТ Про Сајклинг+ 1ч 02' 57
Извор: ProCyclingStats


Победничка екипа уреди

Завршен екипен пласман (1–10)[14]
Место Екипа Време
1 Инеос Гренадиерс 257ч 15' 58"
2 Декојнинк-Квик Степ + 22' 32"
3 Тим Санвеб + 28' 50"
4 Бахреин-Мекларен + 32' 50"
5 Бора-Хансгрое + 1ч 12' 34"
6 НТТ Про Сајклинг + 1ч 49' 59"
7 АГ2Р-Ла Мондијал + 2ч 04' 38"
8 Мовистар Тим + 2ч 08' 26"
9 Астана + 2ч 29' 44"
10 Трек-Сегафредо + 2ч 42' 36"

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 Farrand, Stephen (5 May 2020). „UCI reveal new men's and women's post-COVID-19 race calendar“. Cycling News. Посетено на 5 May 2020.
 2. „Giro d'Italia to start in Budapest in 2020“. Cycling News. 15 April 2019. Посетено на 11 May 2019.
 3. „Giro d'Italia to start in Budapest in 2020“. Cycling Weekly. 15 April 2019. Посетено на 11 May 2019.
 4. „Milan-San Remo, Tirreno-Adriatico and Giro d'Italia all under threat after Italian coronavirus outbreak“. Cycling Weekly. 24 February 2020. Посетено на 28 February 2020.
 5. „Milan San Remo and Tirreno-Adriatico have been postponed“. Cycling Weekly.
 6. „CYCLING NEWS: FIRST THREE STAGES OF GIRO D'ITALIA IN HUNGARY CANCELLED DUE TO CORONAVIRUS PANDEMIC“. Eurosport. 13 March 2020. Посетено на 13 March 2020.
 7. „Tour de France saved by 29 August shift as Grand Tours jostle for space“. The Guardian. 15 April 2020. Посетено на 30 April 2020.
 8. „Giro d'Italia: Tao Geoghegan Hart wins first Grand Tour“. BBC Sport. Посетено на 25 October 2020.
 9. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 10. „2020 UCI WorldTour races Wild Cards: RCS Sport choices“. RCS Sport. Архивирано од изворникот на 2020-02-22. Посетено на 16 January 2020.
 11. „Giro d'Italia: Mitchelton-Scott & Jumbo-Visma withdraw after positive Covid results“. BBC Sport. Посетено на 13 October 2020.
 12. de Neef, Matt (1 October 2020). „Preview: Your guide to the 2020 Giro d'Italia contenders, sprinters and more“. Cyclingtips. Посетено на 2 October 2020.
 13. Farrand, Stephen (29 September 2020). „Giro d'Italia 2020 – Preview“. Cyclingnews. Посетено на 2 October 2020.
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 14,5 14,6 14,7 „Official classifications of Giro d'Italia 2020“. Џиро д’Италија. RCS Sport. Посетено на 25 October 2020.

Надворешни врски уреди