Ла Масана (каталонски: La Massana; изворно: La Maçana) е една од седумте жупи во Андора. Се наоѓа северозападно во државата. Масана е и името на најважниот град во жупата.

Ла Масана
Ла Масана
Ла Масана
Грб на Ла Масана
Масана во рамките на Андора.
Масана во рамките на Андора.
Координати (Ла Масана): 42°32′40″N 1°30′30″E / 42.54444° СГШ; 1.50833° ИГД / 42.54444; 1.50833
ДржаваАндора
ЖупаЛа Масана
Управа
 • ГрадоначалникЖосеп Камп Арени
Површина
 • Вкупна65 км2 (25 ми2)
Најг. вис.&100000000000029420000002.942 м
Најм. вис.&100000000000011340000001.134 м
Население (2008)
 • Вкупно9.664
 • Густина148/км2 (380/ми2)
ДемонимМасанец
Мреж. местоwww.lamassana.ad

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди