Тирено-Адријатико 2017

издание 2017 на велосипедската трка Тирено-Адријатико
Тирено-Адријатико 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание52. Тирено-Адријатико
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми8 – 14 март 2017
Растојание1.012,75 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеЛидо ди Камаиоре
ОдредиштеСан Бенедето дел Тронто
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај155
Просечна брзина39,04 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Наиро Кинтана (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Роан Денис (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Тибо Пино (ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Давиде Балерини (Андрони Џокатоли) Wikidata-logo S.svg
МладинскиLUX Боб Јунгелс (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенESP Мовистар Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тирено-Адријатико 2017 — 52. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, која се одржала помеѓу 8 и 14 март како седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по вторпат во три години од колумбискиот возач Наиро Кинтана, возејќи за Мовистар Тим.[3] Кинтана го преземал водството на трката по освојувањето на кралската етапа на трката до Монте Терминило и го задржал до крајот на трката, на крајот победувајќи за 25 секунди пред возачот на БМЦ Рејсинг Тим, Роан Денис, кој го освоил завршниот хронометар, а бил дел и од воведниот екипен хронометар. Подиумот бил заокружен од возачот на ФДЖ, Тибо Пино, кој доцнел уште 11 секунди зад Денис.[4]

На другите пласмани на трката, возачот на Бора-Хансгрое, Петер Саган, го освоил бодовниот пласман по две етапни победи; возачот на Андрони Џокатоли-Сидермек, Давиде Балерини го освоил планинскиот пласман, додека Боб Јунгелс (Квик-Степ Флорс) го претекнал Еган Бернал за победа во пласманот за млад возач, претекнувајќи на завршниот хронометар. Екипата на Кинтана, Мовистар Тим, го освоила екипниот пласман со Џонатан Кастровјехо завршувајќи во најдобрите десет.

ЕкипиУреди

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.[6][7]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Професионални континентални екипи (4)
 1.   Андрони Џокатоли
 2.   Бардијани ЦСФ
 3.   Нипо-Вини Фантини
 4.   Ново Нордиск

РутаУреди

Рутата на Тирено-Адријатико 2017 била објавена на 15 декември 2016 година.[8] Шестата етапа, првично планирана да се одржи на 159 километри била продолжена на 168 километри, како последица на субстандардните услови на патот.[9]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  8 марЛидо ди Камаиоре – Лидо ди Камаиоре22,7  БМЦ Рејсинг Тим    Дамијано Карузо  
2  9 марКамаиоре – Помаранче229  Герајнт Томас    Грег ван Авермат  
3  10 марМонтеротондо Маритимо – Монталто ди Кастро204  Петер Саган    Роан Денис  
4  11 марМонталто ди Кастро – Монте Терминило171  Наиро Кинтана    Наиро Кинтана  
5  12 марРиети – Фермо209  Петер Саган    Наиро Кинтана  
6  13 марАсколи Пичено – Чивитанова Марке168  Фернандо Гавирија    Наиро Кинтана  
7  14 марСан Бенедето дел ТронтоСан Бенедето дел Тронто10,05  Роан Денис    Наиро Кинтана  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. БМЦ Рејсинг 2017 23' 21
2. Квик-Степ Флорс 2017 + 16
3. ФДЖ 2017 + 21
4. Мовистар 2017 + 21
5. Орика-Скот 2017 + 24
6. Лото НЛ-Џамбо 2017 + 39
7. Лото-Судал 2017 + 51
8. Бахреин-Мерида 2017 + 52
9. Дименжн Дата 2017 + 52
10. Астана 2017 + 54
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дамијано Карузо  БМЦ Рејсинг Тим23' 21
2.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4.   Штефан Кинг  БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5.   Даниел Ос БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7.   Том Бонен Квик-Степ Флорс+ 16
8.   Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 16
9.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 16
10.   Жилиен Вермот Квик-Степ Флорс+ 16
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Герајнт Томас Тим Скај5ч 51' 44
2.   Том Димулен Санвеб+ 9
3.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 9
4.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 9
5.   Франческо Гаваци Андрони Џокатоли+ 9
6.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 9
7.   Адам Јејтс Орика-Скот+ 9
8.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 9
9.   Наиро Кинтана Мовистар+ 9
10.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 9
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Грег ван Авермат  БМЦ Рејсинг Тим6ч 15' 14
2.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 16
6.   Боб Јунгелс  Квик-Степ Флорс+ 16
7.   Наиро Кинтана Мовистар+ 21
8.   Даниел Морено Мовистар+ 21
9.   Себастјен Рајхенбах ФДЖ+ 21
10.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое4ч 51' 59
2.   Елија Вивијани Тим Скај+ 0
3.   Јирген Рулантс Лото-Судал+ 0
4.   Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
5.   Лука Мезгец Орика-Скот+ 0
6.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
7.   Андреа Палини Андрони Џокатоли+ 0
8.   Роберто Ферари ОАЕ Емирати+ 0
9.   Георг Прајдлер Санвеб+ 0
10.   Рамон Синкелдам Санвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис  БМЦ Рејсинг Тим11ч 07' 13
2.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5.   Ники Терпстра Квик-Степ Флорс+ 16
6.   Боб Јунгелс  Квик-Степ Флорс+ 16
7.   Наиро Кинтана Мовистар+ 21
8.   Андреј Амадор Мовистар+ 21
9.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 21
10.   Даниел Морено Мовистар+ 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Наиро Кинтана Мовистар5ч 27' 22
2.   Герајнт Томас Тим Скај+ 18
3.   Адам Јејтс Орика-Скот+ 24
4.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 24
5.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 29
6.   Том Димулен Санвеб+ 41
7.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 41
8.   Микел Ланда Тим Скај+ 41
9.   Тибо Пино ФДЖ+ 46
10.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 51
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Наиро Кинтана   Мовистар16ч 34' 46
2.   Адам Јејтс  Орика-Скот+ 33
3.   Тибо Пино ФДЖ+ 56
4.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 1' 01
5.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 06
6.   Том Димулен Санвеб+ 1' 19
7.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1' 19
8.   Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 23
9.   Даниел Морено Мовистар+ 1' 27
10.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 00' 05
2.   Тибо Пино ФДЖ+ 0
3.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 0
4.   Герајнт Томас Тим Скај+ 0
5.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
6.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
7.   Том Димулен Санвеб+ 0
8.   Наиро Кинтана   Мовистар+ 0
9.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
10.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 6
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Наиро Кинтана   Мовистар21ч 34' 51
2.   Тибо Пино ФДЖ+ 50
3.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 06
4.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1' 15
5.   Том Димулен Санвеб+ 1' 19
6.   Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 23
7.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 30
8.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 1' 32
9.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 37
10.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 59
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фернандо Гавирија Квик-Степ Флорс4ч 09' 31
2.   Петер Саган  Бора-Хансгрое+ 0
3.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4.   Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
5.   Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
6.   Елија Вивијани Тим Скај+ 0
7.   Скот Твејтс Дименжн Дата+ 0
8.   Едуард Микаел Гросу Нипо-Вини Фантини+ 0
9.   Антони Ру ФДЖ+ 0
10.   Јирген Рулантс Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Наиро Кинтана  Мовистар25ч 44' 28
2.   Тибо Пино ФДЖ+ 50
3.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 06
4.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 1' 15
5.   Том Димулен Санвеб+ 1' 19
6.   Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 23
7.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 30
8.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 1' 32
9.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 37
10.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 59
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим11' 18
2.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 3
3.   Мајкл Хепберн Орика-Скот+ 3
4.   Стив Камингс Дименжн Дата+ 8
5.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 11
6.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 15
7.   Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 15
8.   Герајнт Томас Тим Скај+ 16
9.   Рајан Мулен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 17
10.   Алекс Даусет Мовистар+ 17
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Наиро Кинтана  Мовистар25ч 56' 27
2.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 25
3.   Тибо Пино ФДЖ+ 36
4.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 45
5.   Герајнт Томас Тим Скај+ 58
6.   Том Димулен Санвеб+ 1' 01
7.   Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 1' 18
8.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 36
9.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 38
10.   Доменико Поцовиво АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 59
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient


ПоредокУреди

На Тирено-Адријатико 2017 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал сината маичка.[10] Овој пласман бил сметан за најважен на Тирено-Адријатико 2017 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 12 10 8 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана црвената маичкамаичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; пет бода за првиот кој ќе ја помине линијата, три бода за вториот, два бода за третиот и еден за четвртиот.[10]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за врвна 15 10 7 5 3 2 1
Бодови за една категорија 5 3 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал зелената маичка. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како врвно или со една категорија, при што повеќе бодови биле достапни на врвното искачување.[10] За Монте Терминило, првите седум возачи освојувале бодови, додека на другите искачувања, само првите четворица освојувале бодови.[10]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка.[10] Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1992 година.[10]

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.[10]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1[11] БМЦ Рејсинг Тим Дамијано Карузо недоделена недоделена Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим
2[12] Герајнт Томас Грег ван Авермат Герајнт Томас Давиде Балерини Боб Јунгелс
3[13] Петер Саган Роан Денис Петер Саган
4[14] Наиро Кинтана Наиро Кинтана Мирко Маестри Наиро Кинтана Адам Јејтс Мовистар Тим
5[15] Петер Саган Петер Саган Еган Бернал
6[16] Фернандо Гавирија Давиде Балерини
7[3] Роан Денис Боб Јунгелс
На крај[3] Наиро Кинтана Петер Саган Давиде Балерини Боб Јунгелс Мовистар Тим

НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Quintana seals Tirreno-Adriatico victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 14 март 2017. Посетено на 14 март 2017.
 4. Треан, Дев (14 март 2017). „Colombian Nairo Quintana wins second Tirreno-Adriatico title“. Sky Sports. Sky UK. Посетено на 14 март 2017.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. „2017 wild card announced“. Тирено-Адријатико. RCS MediaGroup. 18 јануари 2017. Посетено на 6 март 2017.
 7. Garibaldi 2017, стр. 12.
 8. „Tirreno–Adriatico 2017: Classic route, Terminillo is back“. Тирено-Адријатико. RCS MediaGroup. 15 декември 2016. Посетено на 6 март 2017.
 9. „Tirreno-Adriatico organisers make small change to stage 6 route“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 12 март 2017. Посетено на 13 март 2017.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 10,6 Garibaldi 2017, стр. 109–110.
 11. „BMC Racing Team wins stage 1 of Tirreno-Adriatico“. Тирено-Адријатико. RCS MediaGroup. 8 март 2017. Посетено на 8 март 2017.
 12. Вајсло, Лаура (9 март 2017). „Tirreno-Adriatico: Thomas wins stage 2 in Pomarance“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 9 март 2017.
 13. „Tirreno-Adriatico: Sagan wins stage 3“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 март 2017. Посетено на 10 март 2017.
 14. „Nairo Quintana wins on Terminillo!“. Тирено-Адријатико. RCS MediaGroup. 11 март 2017. Посетено на 11 март 2017.
 15. „Peter Sagan wins in Fermo!“. Тирено-Адријатико. RCS MediaGroup. 12 март 2017. Посетено на 12 март 2017.
 16. О’Ши, Садб (13 март 2017). „Tirreno-Adriatico: Gaviria wins in Civitanova Marche“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 13 март 2017.

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди