Тур де Свис (македонски: Трка околу Швајцарија) — еднонеделна етапна трка, дел од Светската турнеја, која се одржува секој јуни. Трката започнала во 1933 и со текот на времето била продолжена временска и добила нови спонзори. Со Критериум ду Дофине претставува пробна трка пред Тур де Франс и е дел од календарот на Светската турнеја. Како и Тур де Франс и Дофине, Тур де Свис нуди планински завршници и најмалку еден поединечен хронометар. Неколку победници на Тур де Свис, исто така, го имаат освоено Тур де Франс, вклучувајќи ги Еди Меркс, Ленс Армстронг и Јан Улрих. Во 2005, организаторите ја поместиле трката во почетокот на јуни. Прв победник на трката бил Макс Була во 1933 година. Возач со најмногу победи е Паскале Форнара со 4 победи (1952, 1954, 1957, 1958). Најнеодамнешен победник бил Симон Шпилак.

Тур де Свис
Tour de Suisse logo.png
За трката
Датумјуни
РегионШвајцарија
Месно имеTour de Suisse (француски)
Дисциплинадрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
Директор на тркатаОливие Сен
Историја
Прво издание1933 (1933)
Изданија83 (до 2019)
Прв победник Макс Була (АВТ)
Најмногу победи Паскале Форнара (ИТА) (4 пати)
Неодамнешен победник Еган Бернал (КОЛ)

ПобеднициУреди

Возач Тим
1933   Була, МаксМакс Була (АВТ)
1934   Гајер, ЛудвигЛудвиг Гајер (ГЕР)
1935   Риналди, ГаспарГаспар Риналди (ФРА)
1936   Гарние, АнриАнри Гарние (БЕЛ)
1937   Личи, КарлКарл Личи (ШВА)
1938   Валети, ЏованиЏовани Валети (ИТА)
1939   Цимерман, РобертРоберт Цимерман (ШВА)
1940 Немало трка
1941   Вагнер, ЈозефЈозеф Вагнер (ШВА)
1942   Киблер, ФердинандФердинанд Киблер (ШВА)
1943 Немало трка
1944 Немало трка
1945 Немало трка
1946   Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1947   Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1948   Киблер, ФердинандФердинанд Киблер (ШВА)
1949   Вајленман, ГотфридГотфрид Вајленман (ШВА)
1950   Кобле, ИгоИго Кобле (ШВА)
1951   Киблер, ФердинандФердинанд Киблер (ШВА)
1952   Форнара, ПаскалеПаскале Форнара (ИТА)
1953   Кобле, ИгоИго Кобле (ШВА)
1954   Форнара, ПаскалеПаскале Форнара (ИТА)
1955   Кобле, ИгоИго Кобле (ШВА)
1956   Граф, РолфРолф Граф (ШВА)
1957   Форнара, ПаскалеПаскале Форнара (ИТА)
1958   Форнара, ПаскалеПаскале Форнара (ИТА)
1959   Јункерман, ХансХанс Јункерман (ГЕР)
1960   Риг, АлфредАлфред Риг (ШВА)
1961   Морези, АтилиоАтилио Морези (ШВА)
1962   Јункерман, ХансХанс Јункерман (ГЕР)
1963   Фецарди, ЏузепеЏузепе Фецарди (ИТА)
1964   Маурер, РолфРолф Маурер (ШВА)
1965   Битоси, ФранкоФранко Битоси (ИТА)
1966   Порталупи, АмброџоАмброџо Порталупи (ИТА)
1967   Мота, ЏаниЏани Мота (ИТА)
1968   Пфенингер, ЛујЛуј Пфенингер (ШВА)
1969   Адорни, ВиториоВиторио Адорни (ИТА)
1970   Поџали, РобертоРоберто Поџали (ИТА)
1971   Пинтен, ЖоржЖорж Пинтен (БЕЛ)
1972   Пфенингер, ЛујЛуј Пфенингер (ШВА)
1973   Фуенте, Хосе-МануелХосе-Мануел Фуенте (ШПА)
1974   Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1975   де Влеминк, РожеРоже де Влеминк (БЕЛ) Перфети ван Меле
1976   Кајпер, ХениХени Кајпер (ХОЛ) ТИ-Рели
1977   Полентие, МишелМишел Полентие (БЕЛ) Фландрија-Велда
1978   Велен, ПолПол Велен (БЕЛ)
1979   Веземел, ВилфридВилфрид Веземел (БЕЛ)
1980   Бека, МариоМарио Бека (ИТА)
1981   Број, БеатБеат Број (ШВА)
1982   Сарони, ЏузепеЏузепе Сарони (ИТА) Дел Тонго
1983   Кели, ШонШон Кели (ИРС) Сем-Франс Лоре
1984   Цимерман, УрсУрс Цимерман (ШВА)
1985   Андерсон, ФилФил Андерсон (АВС) Панасоник
1986   Хемпстен, ЕндиЕнди Хемпстен (САД) Ла Ви Клер
1987   Хемпстен, ЕндиЕнди Хемпстен (САД) 7-Еливен Прогето Санрајс
1988   Векселбергер, ХелмутХелмут Векселбергер (АВТ)
1989   Број, БеатБеат Број (ШВА)
1990   Кели, ШонШон Кели (ИРС) ПДМ-Конкорд
1991   Росен, ЛукЛук Росен (БЕЛ)
1992   Фурлан, ЏорџоЏорџо Фурлан (ИТА) Керамике Ариостеа
1993   Салигари, МаркоМарко Салигари (ИТА) Керамике Ариостеа
1994   Ришар, ПаскалПаскал Ришар (ШВА) ГБ-МГ Малјифичио
1995   Тонков, ПавелПавел Тонков (РУС) Лампре-Керамике Панарија
1996   Лутенбергер, ПетерПетер Лутенбергер (АВТ) Карера Џинс-Тасони
1997   Ањолуто, КристофКристоф Ањолуто (ФРА) Казино
1998   Гарцели, СтефаноСтефано Гарцели (ИТА) Меркатоне Уно-Бјанки
1999   Казагранде, ФранческоФранческо Казагранде (ИТА) Вини Калдирола
2000   Каменцинд, ОскарОскар Каменцинд (ШВА) Лампре-Даикин
2001   Армстронг, ЛенсЛенс Армстронг (САД) Дискавери Канал
2002   Циле, АлексАлекс Циле (ШВА) Тим Кост
2003   Винокуров, АлександарАлександар Винокуров (КАЗ) Тим Телеком
2004   Улрих, ЈанЈан Улрих (ГЕР) Т-Мобајл Тим
2005   Гонзалез, АиторАитор Гонзалез (ШПА) Еускалтел-Еускади
2006   Гил, КолдоКолдо Гил (ШПА) Соние Дувал-Продир
2007   Карпетс, ВладимирВладимир Карпетс (РУС) Кес д’Епарњ
2008   Кројцигер, РоманРоман Кројцигер (ЧЕШ) Ликвигас
2009   Канчелара, ФабијанФабијан Канчелара (ШВА) Тим Саксо Банк
2010   Шлек, ФренкФренк Шлек (ЛУК) Тим Саксо Банк
2011   Лајпхајмер, ЛевиЛеви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек
2012   Кошта, РујРуј Кошта (ПОР) Мовистар Тим
2013   Кошта, РујРуј Кошта (ПОР) Мовистар Тим
2014   Кошта, РујРуј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида
2015   Шпилак, СимонСимон Шпилак (СЛО) Катјуша
2016   Лопез, Мигел АнхелМигел Анхел Лопез (КОЛ) Астана
2017   Шпилак, СимонСимон Шпилак (СЛО) Катјуша-Алпесин
2018   Порт, РичиРичи Порт (АВС) БМЦ Рејсинг Тим
2019   Бернал, ЕганЕган Бернал (СЛО) Тим Скај

Победи по возачиУреди

Возач Држава Победи Година
Паскале Форнара   Италија 4 1952, 1954, 1957, 1958
Фердинанд Киблер   Швајцарија 3 1942, 1948, 1951
Иго Кобле   Швајцарија 3 1950, 1953, 1955
Руј Кошта   Португалија 3 2012, 2013, 2014
Џино Бартали   Италија 2 1946, 1947
Ханс Јункерман   Германија 2 1959, 1962
Луј Пфенингер   Швајцарија 2 1968, 1972
Енди Хемпстен   САД 2 1986, 1987
Шон Кели   Ирска 2 1983, 1990
Симон Шпилак   Словенија 2 2015, 2017

Победи по државиУреди

Држава Победи
  Швајцарија 23
  Италија 19
  Белгија 8
  Германија 4
  САД 4
  Австрија 3
  Португалија 3
  Франција 3
  Шпанија 3
  Австралија 2
  Ирска 2
  Колумбија 2
  Русија 2
  Словенија 2
  Казахстан 1
  Луксембург 1
  Холандија 1
  Чешка 1

Надворешни врскиУреди