Тур де Свис 2019

83. издание на велосипедската трка
Тур де Свис 2019
Детали за трката
Издание83. Тур де Свис
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи9
Датуми15 – 23 јуни
Растојание1.172,7 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеЛангнау во Ементал
ОдредиштеГомс
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај115
Просечна брзина42,306 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Еган Бернал (Инеос)
ВторопласиранAUS Роан Денис (Бахреин-Мерида)
ТретопласиранAUT Патрик Конрад (Бора-Хансгрое)
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое)
ПланинскиGBR Хју Карти (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг)
МладинскиCOL Еган Бернал (Инеос)
ЕкипенESP Мовистар
◀20182021▶
Документација

Тур де Свис 2019 (познато и како: Трка околу Швајцарија 2019) — 83. издание на велосипедската етапна трка Тур де Свис, која се одржала помеѓу 15 и 23 јуни како дваесет и шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Колумбиецот Еган Бернал од екипата Тим Скај.

Екипи уреди

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Воедно, две професионални континентални екипи настапиле, како и националната екипа на Швајцарија, со што главната група имала 21 екипа, а секоја екипа имал седум возачи.[3][4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (2)Национална екипа
  •   Швајцарија

Фаворити пред трката уреди

Пред почетокот на трката, Герајнт Томас бил фаворит за победа, додека неговиот колега Еган Бернал бил втор фаворит. Од остатокот на групата, Енрик Мас, Руј Кошта и Марк Солер биле сметани како најблиски соперници.[5]

Рута уреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  15 јунЛангнау во Ементал – Лангнау во Ементал
 
индивидуален хронометар
9,5  Роан Денис    Роан Денис  
2  16 јунЛангнау во Ементал – Лангнау во Ементал
 
среднопланинска етапа
159,6  Луис Леон Санчес    Каспер Асгрен  
3  17 јунВиневил-Фламат – Муртен
 
ридеста етапа
162,3  Петер Саган    Петер Саган  
4  18 јунМуртен – Арлесхајм
 
среднопланинска етапа
163,9  Елија Вивијани    Петер Саган  
5  19 јунМинхенштајн – Ајнзиделн
 
среднопланинска етапа
177  Елија Вивијани    Петер Саган  
6  20 јунАјнзиделн – Флумсерберг
 
среднопланинска етапа
120,2  Антван Толхук    Еган Бернал  
7  21 јунКвартен – Готхард
 
планинска етапа
216,6  Еган Бернал    Еган Бернал  
8  22 јунГомс – Гомс
 
индивидуален хронометар
19,2  Ив Ламперт    Еган Бернал  
9  23 јунГомс – Гомс
 
планинска етапа
101,5  Хју Карти    Еган Бернал  

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис Бахреин-Мерида10' 50
2.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 0
3.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 1
4.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 2
5.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 2
6.   Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5
7.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 7
8.   Патрик Бевин ССС+ 8
9.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 9
10.   Томас Скали ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 11
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис   Бахреин-Мерида10' 50
2.   Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 0
3.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 1
4.   Серен Краг Андерсен  Тим ДСМ+ 2
5.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 2
6.   Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5
7.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 7
8.   Патрик Бевин ССС+ 8
9.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 9
10.   Томас Скали ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 11
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Луис Леон Санчес Астана4ч 01' 21
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 6
3.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 6
4.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 6
5.   Грег ван Авермат ССС+ 6
6.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 6
7.   Омар Фраиле Астана+ 6
8.   Свен Ерик Бистрем ОАЕ Емирати+ 6
9.   Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 6
10.   Бен Свифт Инеос+ 6
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Каспер Асгрен   Декојнинк-Квик Степ4ч 12' 16
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Роан Денис  Бахреин-Мерида+ 1
4.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 1
5.   Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
6.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 10
7.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 17
8.   Герајнт Томас Инеос+ 18
9.   Џонатан Кастровјехо Инеос+ 19
10.   Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган Бора-Хансгрое3ч 39' 25
2.   Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
3.   Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
4.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
5.   Бен Свифт Инеос+ 0
6.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 0
7.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
8.   Фабијан Линхард Швајцарија+ 0
9.   Тома Буда Тотал Директ Енержи+ 0
10.   Даниел Хуелгор Групама-ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Бора-Хансгрое7ч 51' 31
2.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 10
3.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 11
4.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 11
5.   Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 16
6.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 20
7.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 27
8.   Герајнт Томас Инеос+ 28
9.   Џонатан Кастровјехо Инеос+ 29
10.   Луис Леон Санчес Астана+ 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ3ч 46' 02
2.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 0
3.   Петер Саган   Бора-Хансгрое+ 0
4.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
5.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
6.   Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
7.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
8.   Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
9.   Стан Девулф Лото-Судал+ 0
10.   Фабијан Линхард Швајцарија+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Бора-Хансгрое11ч 37' 28
2.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 10
3.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 15
4.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 16
5.   Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 21
6.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 25
7.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 32
8.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 34
9.   Џонатан Кастровјехо Инеос+ 34
10.   Луис Леон Санчес Астана+ 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ4ч 18' 26
2.   Петер Саган   Бора-Хансгрое+ 0
3.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
5.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 0
6.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
7.   Фабијан Линхард Швајцарија+ 0
8.   Стан Девулф Лото-Судал+ 0
9.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
10.   Патрик Бевин ССС+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Петер Саган   Бора-Хансгрое15ч 55' 48
2.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 14
3.   Каспер Асгрен  Декојнинк-Квик Степ+ 21
4.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 22
5.   Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 27
6.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 38
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 39
8.   Луис Леон Санчес Астана+ 40
9.   Винер Анакона Мовистар+ 40
10.   Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 41
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Антван Толхук Џамбо-Висма2ч 43' 35
2.   Еган Бернал Инеос+ 17
3.   Франсоа Бидар АГ2Р Ла Мондијал+ 24
4.   Јан Хирт Астана+ 29
5.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 31
6.   Патрик Бевин ССС+ 38
7.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 44
8.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 44
9.   Патрик Шелинг Швајцарија+ 46
10.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 46
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал   Инеос18ч 40' 18
2.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 12
3.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 29
4.   Јан Хирт Астана+ 35
5.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 35
6.   Марк Солер Мовистар+ 41
7.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 50
8.   Франсоа Бидар АГ2Р Ла Мондијал+ 58
9.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 1' 07
10.   Николас Роуш Тим ДСМ+ 1' 07
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал   Инеос5ч 37' 40
2.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 23
3.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 23
4.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 34
5.   Јан Хирт Астана+ 34
6.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 34
7.   Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 40
8.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 50
9.   Ленард Кемна Тим ДСМ+ 1' 03
10.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 1' 03
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал    Инеос24ч 17' 48
2.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 41
3.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 13
4.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 1' 17
5.   Јан Хирт Астана+ 1' 19
6.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 19
7.   Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 2' 07
8.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 2' 20
9.   Николас Роуш Тим ДСМ+ 2' 23
10.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 2' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ21' 58
2.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 5
3.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 10
4.   Томас Скали ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 13
5.   Патрик Бевин ССС+ 13
6.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 19
7.   Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 20
8.   Бенжамен Тома Групама-ФДЖ+ 32
9.   Никијас Арнт Тим ДСМ+ 34
10.   Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 36
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал    Инеос24ч 40' 24
2.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 22
3.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 46
4.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 54
5.   Јан Хирт Астана+ 1' 55
6.   Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 2' 43
7.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 2' 53
8.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 2' 56
9.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 3' 17
10.   Николас Роуш Тим ДСМ+ 3' 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Хју Карти ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг3ч 01' 49
2.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 1' 02
3.   Еган Бернал    Инеос+ 1' 02
4.   Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 52
5.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 52
6.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 2' 15
7.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 2' 15
8.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 2' 15
9.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2' 15
10.   Јан Хирт Астана+ 2' 15
Извор: ProCyclingStats

Завршен поредок уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Еган Бернал   Инеос27ч 43' 10
2.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 19
3.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3' 04
4.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 3' 12
5.   Јан Хирт Астана+ 3' 13
6.   Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 3' 48
7.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 4' 14
8.   Карлос Бетанкур Мовистар+ 4' 35
9.   Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 4' 53
10.   Николас Роуш Тим ДСМ+ 5' 27
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

На Тур де Свис 2019 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Постоеле и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на завршницата на етапите; првите тројца добивале временски бонуси, освен на поединечниот хронометар: етапниот победник освојувал десет секунди, додека вториот и третиот шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Тур де Свис 2019 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[6]

Дополнително, постоел бодовен пласман, кој бил наградуван со црна маичка.[6] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку се пласираат на првите пет места на етапите. Етапните победи носеле 10 бода, 8 бода за второто место, 6 за третото, 4 за четвртото и 2 за петтото.[6] Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 6 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за екстра категорија 20 15 10 6 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина маичка.[6] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории.[6]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележан со зелена маичка. Пласманот се одлучувал на ист начин како генералниот пласман, но само за возачи родени на или по 1 јануари 1993 година.

Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[6]

Била воведена и награда за борбеност за возачот кој возел најборбено според судиите, која се доделувала на крајот на секоја етапа. Обично бил возач вклучен во бегството или велосипедист кој напаѓал често.[6]

Водство по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
1 Роан Денис Роан Денис Роан Денис недоделена Серен Краг Андерсен Бора-Хансгрое
2 Луис Леон Санчес Каспер Асгрен Клаудио Имхоф Каспер Асгрен Тим Санвеб
3 Петер Саган Петер Саган Петер Саган
4 Елија Вивијани
5 Елија Вивијани
6 Антван Толхук Еган Бернал Еган Бернал ОАЕ Тим Емирати
7 Еган Бернал Еган Бернал Мовистар Тим
8 Ив Ламперт
9 Хју Карти Хју Карти
На крај Еган Бернал Петер Саган Хју Карти Еган Бернал Мовистар Тим

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Teams: Tour de Suisse“. www.tourdesuisse.ch. Посетено на 24 април 2019.
  4. Робертшо, Хенри (15 јуни 2019). „Tour de Suisse 2019 start list: Geraint Thomas, Fabio Aru and Peter Sagan in the mix“. Cycling Weekly. Посетено на 16 јуни 2019.
  5. Лонг, Џони (14 јуни 2019). „Here's who the bookmakers think will win the Tour de Suisse 2019“. Cycling Weekly. Посетено на 16 јуни 2019.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 TG 2017, стр. 24–25.

Извори уреди

Надворешни врски уреди