Тур де Романди 2013 било 67. издание на велосипедската етапна трка Тур де Романди. Започнала на 23 април во Ле Шабл и завршила на 28 април во Женева. Се состоела од шест етапи, вклучувајќи еден пролог и поединечен хронометар. Таа била 14. трка во сезоната на Светската турнеја.

Тур де Романди 2013
Светска турнеја на UCI, трка 14 од 28
Детали за трката
Датум(и) 23 – 28 април
Етапи 5 + пролог
Растојание 758,65 км
Време 19ч 24' 51" (24,3 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Крис Фрум (Велика Британија) (Тим Скај)
Втор  Симон Шпилак (Словенија) (Катјуша)
Трет  Руј Кошта (Португалија) (Мовистар Тим)

Планински  Маркус Бургхарт (Германија) (Аксент Џобс-Ванти)
Младински  Вилко Келдерман (Холандија) (Бланко Про Сајклинг)
Спринтерски  Матијас Брендле (Австрија) (ИАМ Сајклинг)
Екипен Тим Скај
2012
2014

Трката била освоена од Британецот Крис Фрум од Тим Скај,[1] кој водел на трката од почетокот до крајот - по првпат возач на Тим Скај водел од почетокот до крајот[2] – откако победил на воведниот пролог во Ле Шабл, зголемувајќи ја својата предност кон крајот на трката. На крајот, Фрум го освоил генералниот пласман со 54 секунди пред второпласираниот Симон Шпилак (Катјуша),[3] кој бил победник на кралската етапа на трката, четвртата етапа до Ле Дијаблерет, пред Фрум.[4] Подиумот бил заокружен од Руј Кошта од Мовистар Тим, кој завршил како трет втора година по ред.[5] Кошта завршил 55 секунди зад Шпилак и една минута и 49 секунди зад Фрум.

Во другите пласмани на трката, возачот на Бланко Про Сајклинг Вилко Келдерман бил освојувач на белата маичка во пласманот за млад возач, бидејќи бил највисоко пласиран возач роден во 1988 или подоцна, завршувајќи на петтото место во генералниот пласман откако ја презел маичката од возачот на ФДЖ Тибо Пино на завршниот хронометар. Матијас Брендле од ИАМ Сајклинг ја освоил зелената маичка за најмногу освоени бодови на средните спринтови, додека розовата маичка за планинскиот пласман му припаднала на Маркус Бургхарт од Аксент Џобс-Ванти.[6] Екипниот пласман бил освоен од Тим Скај втора година по ред, откако Ричи Порт се пласирал во првите десет како и Фрум.[2]

Екипи

уреди

Бидејќи Тур де Романди е настан од Светската турнеја на UCI, сите 19 UCI World Tour екипи се автоматски поканети и се обврзани да испратат свој состав. Првично, осумнаесет UCI World Tour екипи требало да настапат на трката, како и две други екипи – Тим Јуропкар и ИАМ Сајклинг – со специјални покани,[7] и со тоа требало да биде создадена главната група од 20 екипи. Подоцна, Катјуша го повратила својот ProTour статус по жалбата до Арбитражниот суд за спорт.[8][9] Бидејќи Катјуша не била првично поканета на трката, организаторите на трката го објавиле нивното приклучување, со што вкупниот број на екипи се зголемил на дваесет и една.

Екипи кои настапиле на трката биле:[10]

Етапи

уреди

Пролог

уреди
23 април 2013 — Ле Шабл до Брисон, 7,45 км, поединечен хронометар (ITT)[11]

Резултат од прологот и генералниот пласман по прологот

Возач Екипа Време
1   Крис Фрум (ВБР)     Тим Скај 13' 15"
2   Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 6"
3   Роберт Кишерловски (ХРВ) РадиоШек-Леопард + 13"
4   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 15"
5   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 16"
6   Тибо Пино (ФРА)   ФДЖ + 17"
7   Стеф Клемент (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 17"
8   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 17"
9   Том Даниелсон (САД) Гармин-Шарп + 17"
10   Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 18"

Етапа 1

уреди
24 април 2013 — Сен Морис до Ренан, 176,4 км[12]
Резултат од етапа 1
Возач Екипа Време
1   Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 4ч 29' 09"
2   Џакомо Ницоло (ИТА) РадиоШек-Леопард и.в.
3   Роберто Ферари (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
4   Лука Мезгец (СЛО) Аргос-Шимано и.в.
5   Кевин Реза (ФРА) Тим Јуропкар и.в.
6   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
7   Метју Гос (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
8   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим и.в.
9   Гаетан Биле (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
10   Марко Маркато (ИТА) Вакансолел-ДКМ и.в.
Генерален пласман по етапата 1
Возач Екипа Време
1   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај 4ч 42' 24"
2   Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 6"
3   Роберт Кишерловски (ХРВ) РадиоШек-Леопард + 13"
4   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 15"
5   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 16"
6   Тибо Пино (ФРА)   ФДЖ + 17"
7   Стеф Клемент (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 17"
8   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 17"
9   Том Даниелсон (САД) Гармин-Шарп + 17"
10   Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 18"

Етапа 2

уреди
25 април 2013 — Прили до ГранжЗолотурн, 190,3 км[13]
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Рамунас Навардаускас (ЛИТ) Гармин-Шарп 4ч 51' 49"
2   Енрико Гаспарото (ИТА) Астана и.в.
3   Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в.
4   Лука Мезгец (СЛО) Аргос-Шимано и.в.
5   Доминик Нерц (ГЕР) Аксент Џобс-Ванти и.в.
6   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
7   Јан Бакелантс (БЕЛ) РадиоШек-Леопард и.в.
8   Стеф Клемент (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг и.в.
9   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.
10   Мануеле Мори (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
Генерален пласман по етапата 2
Возач Екипа Време
1   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај 9ч 34' 13"
2   Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 6"
3   Роберт Кишерловски (ХРВ) РадиоШек-Леопард + 13"
4   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 15"
5   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 16"
6   Тибо Пино (ФРА)   ФДЖ + 17"
7   Стеф Клемент (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 17"
8   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 17"
9   Том Даниелсон (САД) Гармин-Шарп + 17"
10   Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 18"

Етапа 3

уреди
26 април 2013 — Пајерн до Пајерн, 181 км[14]
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ 4ч 19' 03"
2   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
3   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.
4   Лука Мезгец (СЛО) Аргос-Шимано и.в.
5   Хуан Хосе Лобато (ШПА) Еускалтел-Еускади и.в.
6   Данило Вис (ШВА) Аксент Џобс-Ванти и.в.
7   Риналдо Ночентини (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
8   Роберто Ферари (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
9   Рејнарт Јансе ван Ренсбург (ЈАР) Аргос-Шимано и.в.
10   Хавиер Флоренсио (ШПА) Катјуша и.в.
Генерален пласман по етапата 3
Возач Екипа Време
1   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај 13ч 53' 16"
2   Ендру Талански (САД) Гармин-Шарп + 6"
3   Џани Мерсман (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 9"
4   Роберт Кишерловски (ХРВ) РадиоШек-Леопард + 13"
5   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 15"
6   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 16"
7   Тибо Пино (ФРА)   ФДЖ + 17"
8   Стеф Клемент (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 17"
9   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 17"
10   Том Даниелсон (САД) Гармин-Шарп + 17"

Етапа 4

уреди
27 април 2013 — Марли до Ле Дијаблерет, 188,5 км[15]
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша 5ч 10' 00"
2   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај и.в.
3   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 1' 03"
4   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 03"
5   Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 1' 03"
6   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 03"
7   Марсел Вис (ШВА) ИАМ Сајклинг + 1' 03"
8   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 03"
9   Роберт Кишерловски (ХРВ) РадиоШек-Леопард + 1' 03"
10   Игор Антон (ШПА) Еускалтел-Еускади + 1' 03"
Генерален пласман по етапата 4
Возач Екипа Време
1   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај 19ч 03' 10"
2   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 47"
3   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 1' 21"
4   Роберт Кишерловски (ХРВ) РадиоШек-Леопард + 1' 22"
5   Тибо Пино (ФРА)   ФДЖ + 1' 26"
6   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 1' 26"
7   Том Даниелсон (САД) Гармин-Шарп + 1' 26"
8   Вилко Келдерман (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 1' 27"
9   Карлос Бетанкур (КОЛ) Аг2р-Ла Мондијал + 1' 28"
10   Марсел Вис (ШВА) ИАМ Сајклинг + 1' 43"

Етапа 5

уреди
28 април 2013 — Женева, 18,7 км, поединечен хронометар (ITT)[16]
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ 21' 07"
2   Адријано Малори (ИТА) Лампре-Мерида + 16"
3   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај + 34"
4   Ливе Вестра (ХОЛ) Вакансолел-ДКМ + 36"
5   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 41"
6   Стеф Клемент (ХОЛ) Бланко Про Сајклинг + 50"
7   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 52"
8   Мадс Кристенсен (ДАН) Тим Саксо-Тинкоф + 55"
9   Роан Денис (АВС) Гармин-Шарп + 56"
10   Тобијас Лудвигсон (ШВЕ) Аргос-Шимано + 1' 01"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Крис Фрум (ВБР)   Тим Скај 19ч 24' 51"
2   Симон Шпилак (СЛО) Катјуша + 54"
3   Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим + 1' 49"
4   Том Даниелсон (САД) Гармин-Шарп + 1' 54"
5   Вилко Келдерман (ХОЛ)   Бланко Про Сајклинг + 2' 03"
6   Жан Кристоф Перо (ФРА) Аг2р-Ла Мондијал + 2' 14"
7   Јурген ван ден Брук (БЕЛ) Лото-Белисол + 2' 16"
8   Ричи Порт (АВС) Тим Скај + 2' 31"
9   Алехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим + 2' 32"
10   Марсел Вис (ШВА) ИАМ Сајклинг + 2' 41"

Поредок

уреди
Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
П Крис Фрум Крис Фрум Крис Фрум недоделена Тибо Пино Инеос Гренадиерс
1 Џани Мерсман Гарикоиц Браво Жилиен Берар
2 Рамунас Навардаускас Матијас Брендле
3 Џани Мерсман Маркус Бургхарт
4 Симон Шпилак
5 Тони Мартин Вилко Келдерман
На крај Крис Фрум Маркус Бургхарт Матијас Брендле Вилко Келдерман Тим Скај

Наводи

уреди
 1. „Крис Фрум го освои Тур де Романди за Тим Скај“. BBC Sport. BBC. 28 април 2013. Посетено на 28 април 2013.
 2. 2,0 2,1 „Фрум ја запечати победата на Романди“. Тим Скај. BSkyB. 28 април 2013. Посетено на 28 април 2013.[мртва врска]
 3. „Chris Froome boosts Tour de France prospects with Romandie win“. The Guardian. Guardian Media Group. Reuters. 28 април 2013. Посетено на 28 април 2013.
 4. Падикомб, Стивен (27 април 2013). „Симон Шпилак победи на четвртата етапа на Тур де Романди, а Крис Фрум го зголеми водството“. Cycling Weekly. IPC Media. Посетено на 28 април 2013.
 5. „Infallible at 'race of the truth'. Мовистар Тим. Movistar. 28 април 2013. Посетено на 28 април 2013.
 6. „BMC Racing Team's Burghardt Is Romandie's Mountain King“. Аксент Џобс-Ванти. BMC Trading. 28 април 2013. Архивирано од изворникот на 2013-05-02. Посетено на 28 април 2013.
 7. „Tour de Romandie wildcards for IAM Cycling and Europcar“. Wielerland.nl (холандски). Wielerland Fietsvriendelijk. 13 февруари 2013. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 28 април 2013.
 8. „CAS нареди враќање на WorldTour лиценцата за Катјуша“. Cyclingnews. Future plc. 15 февруари 2013. Посетено на 28 април 2013.
 9. „UCI потврди 19 WorldTour екипи за 2013“. Cyclingnews. Future plc. 18 февруари 2013. Посетено на 28 април 2013.
 10. „Почетна список на Тур де Романди 2013“. Cyclingnews. Future plc. Посетено на 28 април 2013.
 11. „Prologue: Tuesday, April 23, 2013 – Le Châble — Bruson“ (PDF). Тур де Романди (француски). Chassot Concept SA. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-07-25. Посетено на 20 април 2013.
 12. „1st Stage: Wednesday, April 24, 2013 – Saint-Maurice – Renens/Ouest lausannois“ (PDF). Тур де Романди (француски). Chassot Concept SA. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-07-25. Посетено на 20 април 2013.
 13. „2nd Stage: Thursday, April 25, 2013 – Prilly/Ouest lausannois – Granges (SO)“ (PDF). Тур де Романди (француски). Chassot Concept SA. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-07-25. Посетено на 20 април 2013.
 14. „3rd Stage: Friday, April 26, 2013 – Payerne — Payerne“ (PDF). Тур де Романди (француски). Chassot Concept SA. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-05-03. Посетено на 20 април 2013.
 15. „4th Stage Saturday, April 27, 2013 – Marly — Les Diablerets“ (PDF). Тур де Романди (француски). Chassot Concept SA. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-07-25. Посетено на 20 април 2013.
 16. „5th Stage: Sunday, April 28, 2013 – ITT Geneva“ (PDF). Тур де Романди (француски). Chassot Concept SA. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-05-12. Посетено на 20 април 2013.

Надворешни врски

уреди