Тур де Романди 2022

75. издание на велосипедската трка

Тур де Романди 2022 (именувана и како Трка околу Романди) — 75. издание на велосипедската етапна Тур де Романди, која се одржала помеѓу 26 април и 1 мај како осумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.

Тур де Романди 2022
Детали за трката
Издание75. Тур де Романди
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2022 2.UWT
Етапи6
Датуми26 април – 1 мај
Растојание712,46 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеЛозана
ОдредиштеВијар сир Ојон
Екипи20
Возачи на почеток137
Возачи на крај116
Просечна брзина39,545 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникRUS Александар Власов (Бора-Хансгрое)
ВторопласиранSUI Џино Медер (Бахреин Викториус)
ТретопласиранGER Зимон Гешке (Кофидис)
БодовенGBR Итан Хејтер (Инеос Гренадиерс)
ПланинскиLAT Томс Скујињш (Трек-Сегафредо)
МладинскиESP Хуан Ајусо (ОАЕ Емирати)
ЕкипенNED Џамбо-Висма
◀20212023▶
Документација

Екипи

уреди

Бидејќи Тур де Романди е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Воедно, една професионална континентална екипа и националната екипа на Швајцарија биле дополнително поканети, со што на трката имало 20 екипи.[2][3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)ProTeam
  •   Керн Фарма
Национална екипа
  •   Швајцарија

Рута

уреди

На трката имало еден пролог и пет етапи.[4]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Искачени метриПобедникCевкупен лидер
Пролог  26 апрЛозанаЛозана
 
пролог
5,1239 m  Итан Хејтер    Итан Хејтер  
1  27 апрЛа Гран Берош – Ромон
 
ридеста етапа
1782729 m  Дилан Тенс    Роан Денис  
2  28 апрЕшалан – Ешалан
 
ридеста етапа
168,22327 m  Итан Хејтер    Роан Денис  
3  29 апрВалброј – Валброј
 
ридеста етапа
165,12441 m  Патрик Бевин    Роан Денис  
4  30 апрЕгл – Вал д'Анивје
 
планинска етапа
180,14158 m  Серхио Игита    Роан Денис  
5  1 мајЕгл – Вијар сир Ојон
 
15,84884 m  Александар Власов    Александар Власов  

Етапи

уреди

Пролог

уреди
Лозана - Лозана
 
пролог
(5,12 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Итан Хејтер Инеос Гренадиерс5' 52
2.   Роан Денис Џамбо-Висма+ 4
3.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 10
4.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 10
5.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 13
6.   Матео Собреро Тим Џејко АИУла+ 13
7.   Итан Вернон Судал Квик-Степ+ 14
8.   Георг Штајнхаузер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 14
9.   Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 14
10.   Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 14
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Итан Хејтер    Инеос Гренадиерс5' 52
2.   Роан Денис Џамбо-Висма+ 4
3.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 10
4.   Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 10
5.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 13
6.   Матео Собреро Тим Џејко АИУла+ 13
7.   Итан Вернон Судал Квик-Степ+ 14
8.   Георг Штајнхаузер ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 14
9.   Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 14
10.   Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1

уреди
Ла Гран Берош - Ромон
 
ридеста етапа
(178 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дилан Тенс Бахреин Викториус4ч 23' 58
2.   Роан Денис Џамбо-Висма+ 0
3.   Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 2
4.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 2
5.   Квинтен Херманс Интермарше-Сиркус-Ванти+ 2
6.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 4
7.   Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 4
8.   Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 4
9.   Стеф Крас Лото-Судал+ 4
10.   Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 4
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис   Џамбо-Висма4ч 29' 48
2.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 16
3.   Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 18
4.   Мауро Шмид  Судал Квик-Степ+ 20
5.   Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 20
6.   Микел Фрелих Хоноре Судал Квик-Степ+ 20
7.   Патрик Бевин Израел-Премиер Тек+ 22
8.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 23
9.   Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 23
10.   Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2

уреди
Ешалан - Ешалан
 
ридеста етапа
(168,2 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Итан Хејтер Инеос Гренадиерс4ч 04' 55
2.   Јон Аберастури Трек-Сегафредо+ 0
3.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
4.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 0
5.   Шон Квин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
6.   Квинтен Херманс Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
7.   Никијас Арнт Тим ДСМ+ 0
8.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 0
9.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
10.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис  Џамбо-Висма8ч 34' 43
2.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 14
3.   Мауро Шмид Судал Квик-Степ+ 18
4.   Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 18
5.   Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 18
6.   Микел Фрелих Хоноре Судал Квик-Степ+ 18
7.   Патрик Бевин Израел-Премиер Тек+ 20
8.   Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 21
9.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 23
10.   Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3

уреди
Валброј - Валброј
 
ридеста етапа
(165,1 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Патрик Бевин Израел-Премиер Тек3ч 53' 27
2.   Итан Хејтер Инеос Гренадиерс+ 0
3.   Роан Денис Џамбо-Висма+ 0
4.   Дион Смит Тим Џејко АИУла+ 0
5.   Квинтен Херманс Интермарше-Сиркус-Ванти+ 0
6.   Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 0
7.   Фин Фишер-Блек ОАЕ Емирати+ 0
8.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
9.   Никијас Арнт Тим ДСМ+ 0
10.   Микел Фрелих Хоноре Судал Квик-Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис  Џамбо-Висма12ч 28' 06
2.   Патрик Бевин Израел-Премиер Тек+ 14
3.   Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 18
4.   Мауро Шмид  Судал Квик-Степ+ 22
5.   Дилан Тенс Бахреин Викториус+ 22
6.   Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 22
7.   Микел Фрелих Хоноре Судал Квик-Степ+ 22
8.   Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 25
9.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 27
10.   Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 28
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4

уреди
Егл - Вал д'Анивје
 
планинска етапа
(180,1 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Серхио Игита Бора-Хансгрое4ч 58' 52
2.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 0
3.   Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 0
4.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 0
5.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 0
6.   Мајкл Вудс Израел-Премиер Тек+ 0
7.   Џино Медер Бахреин Викториус+ 0
8.   Себастјен Рајхенбах Групама-ФДЖ+ 0
9.   Зимон Гешке Кофидис+ 0
10.   Карлос Верона Мовистар+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис  Џамбо-Висма17ч 27' 01
2.   Хуан Ајусо  ОАЕ Емирати+ 15
3.   Александар Власов Бора-Хансгрое+ 18
4.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 25
5.   Лукас Плап Инеос Гренадиерс+ 30
6.   Џино Медер Бахреин Викториус+ 32
7.   Себастјен Рајхенбах Групама-ФДЖ+ 37
8.   Нилсон Паулес ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 41
9.   Зимон Гешке Кофидис+ 42
10.   Стеф Крас Лото-Судал+ 45
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5

уреди
Егл - Вијар сир Ојон
 
(15,84 км)
 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Александар Власов Бора-Хансгрое33' 40
2.   Зимон Гешке Кофидис+ 31
3.   Џино Медер Бахреин Викториус+ 36
4.   Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 1' 04
5.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 05
6.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 07
7.   Реин Тарамае Интермарше-Сиркус-Ванти+ 1' 25
8.   Хуан Ајусо ОАЕ Емирати+ 1' 25
9.   Сеп Кус Џамбо-Висма+ 1' 26
10.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 40
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман

уреди
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Александар Власов  Бора-Хансгрое18ч 00' 59
2.   Џино Медер Бахреин Викториус+ 50
3.   Зимон Гешке Кофидис+ 55
4.   Хуан Ајусо  ОАЕ Емирати+ 1' 22
5.   Бен О’Конор АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 47
6.   Дамијано Карузо Бахреин Викториус+ 1' 51
7.   Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 1' 52
8.   Роан Денис Џамбо-Висма+ 1' 54
9.   Лукас Плап Инеос Гренадиерс+ 2' 08
10.   Ејнер Рубио Мовистар+ 2' 13
Извор: ProCyclingStats


Поредок

уреди
Водство во пласманите по етапа[5]
Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
 
Награда за борбеност
 
P Итан Хејтер Итан Хејтер Итан Хејтер недоделена Итан Хејтер Инеос Гренадиерс недоделена
1 Дилан Тенс Роан Денис Роан Денис Томас Чемпион Мауро Шмид ОАЕ Тим Емирати Антоан Дебон
2 Итан Хејтер Итан Хејтер Нилс Брун
3 Патрик Бевин Кристс Нејландс Нан Петер
4 Серхио Игита Томс Скујињш Хуан Ајусо Групама-ФДЖ Јон Исагире
5 Александар Власов Александар Власов Џамбо-Висма недоделена
На крај Александар Власов Итан Хејтер Томс Скујињш Хуан Ајусо Џамбо-Висма Нилс Брун
  • На првата етапа, Роан Денис, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел портокаловата маичка, бидејќи првопласираниот Итан Хејтер ја носел зелената маичка како предводник на генералниот пласман.
  • На првата етапа, Итан Вернон, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка, бидејќи првопласираниот Итан Хејтер ја носел зелената маичка како предводник на генералниот пласман.
  • На втората етапа, Дилан Тенс, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел портокаловата маичка, бидејќи првопласираниот Роан Денис ја носел зелената маичка како предводник на генералниот пласман.

Список на учесници

уреди

Наводи

уреди
  1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  2. „Equipes“ [Teams]. Тур де Романди (French). Tissot Timingaccess-date=23 April 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 23 April 2022.
  4. „Stages“. ProCyclingStats. Посетено на 23 April 2022.
  5. „Leader jerseys - Tour de Romandie“. Тур де Романди. Архивирано од изворникот на 2022-05-16. Посетено на 23 April 2022.

Надворешни врски

уреди