Волта а Каталуња 2017

издание 2017 на велосипедската трка Волта а Каталуња
Волта а Каталуња 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание97. Волта а Каталуња
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи7
Датуми20 – 26 март 2017
Растојание1.113,2 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеКалелја
ОдредиштеБарселона
Екипи25
Возачи на почеток199
Возачи на крај107
Просечна брзина43,733 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Алберто Контадор (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранESP Марк Солер (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиFRA Пјер Ролан (ЕФ Едукејшн-Нипо) Wikidata-logo S.svg
МладинскиESP Марк Солер (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенESP Мовистар Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Волта а Каталуња 2017 (позната и како Трка околу Каталонија 2017) — 97. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња, која се одржала помеѓу 20 и 26 март како деветти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по вторпат од возачот на Мовистар Тим, Алехандро Валверде, кој – како сите негови колеги добил едноминутна казна на екипниот хронометар на трката – освоил три етапи, планинскиот пласман, како и крајниот генерален пласман.[3] Валверде завршил над една минута пред најблискиот соперник; Алберто Контадор завршил втор за Трек-Сегафредо, 63 секунда зад Валверде.[3] Подиумот бил заокружен од колегата на Валверде Марк Солер – освојувајќи го и пласманот за млад возач – дополнителни 13 секунди зад Контадор.[3] Во другите пласмани, резултатите на Валверде и Солер биле доволно добри за Мовистар Тим да го освои екипниот пласман,[3] додека возачот на Канондејл-Драпак, Пјер Ролан го освоил пласманот за средни спринтови.[3]

ЕкипиУреди

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што се заокружила групата од 25 екипи.[5][6] Две од професионалните екипи, Тим Манзана Постобон и Сул Бразил Про Сајклинг, го имале својот прв настан во Светската турнеја.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   Бора-хансгрое
 5.   Канондејл-Драпак
 6.   Дименжн Дата
 7.   ФДЖ
 8.   Катјуша-Алпесин
 9.   Лото-Судал
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Мовистар
 12.   Орика-Скот
 13.   Квик-Степ Флорс
 14.   Скај
 15.   Санвеб
 16.   Трек-Сегафредо
 17.   ОАЕ Абу Даби
 18.   БМЦ Рејсинг
Професионални континентални екипи (7)
 1.   Каха Рурал-Сегурос РГА
 2.   ЦЦЦ Спранди Полковице
 3.   Кофидис
 4.   Манзана Постобон
 5.   Ромпот-Недерландсе Лотереј
 6.   Сул Бразил
 7.   Ванти-Груп Гобер

РутаУреди

Целата рута на Волта а Каталуња била објавена на 9 март 2017 година.[7] Трката имала екипен хронометар по првпат од 2007 година и била најдолга од 1964 година.[8]

Четвртата етапа, првично закажана да биде 194,3 километри и да започне во Љивија, била скратена поради снег.[9]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  20 марКалелјаКалелја178,9  Давиде Чимолаи    Давиде Чимолаи  
2  21 марБањолес – Бањолес41,3  БМЦ Рејсинг Тим    Бен Херманс  
3  22 марМатаро – Ла Молина188,3  Алехандро Валверде    Тиџеј ван Гардерен  
4  23 марЉивија – Игуалада136,1  Насер Бухани    Тиџеј ван Гардерен  
5  24 марВалс – Тортоза182  Алехандро Валверде    Алехандро Валверде  
6  25 марТортоза – Реус189,7  Дарил Импи    Алехандро Валверде  
7  26 марБарселонаБарселона138,7  Алехандро Валверде    Алехандро Валверде  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Давиде Чимолаи ФДЖ4ч 28' 21
2.   Насер Бухани Кофидис+ 0
3.   Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 0
4.   Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 0
5.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
6.   Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
7.   Дарил Импи Орика-Скот+ 0
8.   Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
10.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Давиде Чимолаи  ФДЖ4ч 28' 11
2.   Насер Бухани Кофидис+ 4
3.   Кристијан Збараљи Дименжн Дата+ 6
4.   Дион Смит  Ванти-Груп Гобер+ 10
5.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 10
6.   Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 10
7.   Дарил Импи Орика-Скот+ 10
8.   Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 10
9.   Фил Баухаус Санвеб+ 10
10.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. БМЦ Рејсинг 2017 48' 57
2. Скај 2017 + 44
3. Мовистар 2017 + 58
4. Трек-Сегафредо 2017 + 1' 13
5. Орика-Скот 2017 + 1' 22
6. ФДЖ 2017 + 1' 42
7. Лото НЛ-Џамбо 2017 + 1' 46
8. Астана 2017 + 2' 03
9. Лото-Судал 2017 + 2' 08
10. Квик-Степ Флорс 2017 + 2' 11
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Бен Херманс  БМЦ Рејсинг Тим5ч 17' 18
2.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5.   Килијан Франкини  БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6.   Алесандро де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 0
7.   Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 0
8.   Герајнт Томас Тим Скај+ 44
9.   Питер Кенох Тим Скај+ 44
10.   Микел Ниеве Тим Скај+ 44
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде Мовистар5ч 07' 12
2.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 0
3.   Адам Јејтс Орика-Скот+ 3
4.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 3
5.   Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 3
6.   Герајнт Томас Тим Скај+ 3
7.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 3
8.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 3
9.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-Нипо+ 8
10.   Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-Нипо+ 8
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиџеј ван Гардерен  БМЦ Рејсинг Тим10ч 24' 33
2.   Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 41
3.   Герајнт Томас Тим Скај+ 44
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 45
5.   Крис Фрум Тим Скај+ 49
6.   Марк Солер  Мовистар+ 1' 10
7.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 13
8.   Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 18
9.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 25
10.   Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 1' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Насер Бухани Кофидис3ч 04' 27
2.   Давиде Чимолаи ФДЖ+ 0
3.   Дарил Импи Орика-Скот+ 0
4.   Александер Едмондсон Орика-Скот+ 0
5.   Дион Смит Ванти-Груп Гобер+ 0
6.   Питер Сери Квик-Степ Флорс+ 0
7.   Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 0
8.   Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 0
9.   Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 0
10.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Тиџеј ван Гардерен  БМЦ Рејсинг Тим13ч 29' 00
2.   Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 41
3.   Герајнт Томас Тим Скај+ 44
4.   Алехандро Валверде Мовистар+ 45
5.   Крис Фрум Тим Скај+ 49
6.   Марк Солер  Мовистар+ 1' 10
7.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 13
8.   Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 18
9.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 25
10.   Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 1' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде Мовистар4ч 14' 52
2.   Крис Фрум Тим Скај+ 13
3.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 13
4.   Марк Солер  Мовистар+ 25
5.   Адам Јејтс Орика-Скот+ 32
6.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 46
7.   Давид Годи ФДЖ+ 58
8.   Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 04
9.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 11
10.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 11
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде   Мовистар17ч 44' 27
2.   Крис Фрум Тим Скај+ 21
3.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 47
4.   Марк Солер  Мовистар+ 1' 00
5.   Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 15
6.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 18
7.   Герајнт Томас Тим Скај+ 1' 34
8.   Самуел Санчес БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 59
9.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 13
10.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 40
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Дарил Импи Орика-Скот4ч 34' 14
2.   Алехандро Валверде   Мовистар+ 0
3.   Артур Вишо ФДЖ+ 0
4.   Петр Вакоч Квик-Степ Флорс+ 0
5.   Алесандро де Марки БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6.   Ник ван дер Лејке Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 0
7.   Дарио Каталдо Астана+ 0
8.   Ленард Кемна Санвеб+ 0
9.   Сирил Готје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде   Мовистар22ч 18' 35
2.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 53
3.   Марк Солер  Мовистар+ 1' 06
4.   Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 21
5.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 24
6.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 19
7.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 46
8.   Карлос Верона Орика-Скот+ 2' 50
9.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 2' 51
10.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 55
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде   Мовистар3ч 08' 50
2.   Харлинсон Пантано Трек-Сегафредо+ 0
3.   Артур Вишо ФДЖ+ 0
4.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
5.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 0
6.   Алдемар Рејес Манзана Постобон+ 0
7.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 0
8.   Давиде Формоло ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
9.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 0
10.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде   Мовистар25ч 27' 15
2.   Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 03
3.   Марк Солер  Мовистар+ 1' 16
4.   Адам Јејтс Орика-Скот+ 1' 31
5.   Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 34
6.   Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 29
7.   Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 2' 56
8.   Карлос Верона Орика-Скот+ 3' 00
9.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 3' 01
10.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 3' 05
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Волта а Каталуња 2017 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временските бонуси на средните спринтови (3, 2 и 1 секунда) и на крајот на етапите (10, 6 и 4 секунди, соодветно за првите тројца велосипедисти), предводникот ја добил бело-зелената маичка. Овој пласман се сметал за најважен на Волта а Каталуња 2017 и победникот на овој пласман се сметал за победник на трката.[10]

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Бодови за специјална 30 25 20 16 12 10 8 6 4 3 2 1
Бодови за категорија 1 16 12 10 8 6 4 3 2 1 0
Бодови за категорија 2 10 7 5 3 2 1 0
Бодови за категорија 3 6 4 2 1 0

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со белата маичка.[10] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 3 места на средните спринтови во текот на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нуделе и бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала црвена маичка. Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови имало на повисоките категоризирани искачувања.[10]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележана со бела „дизајнирана“ маичка.[10] Само возачите родени по 1 јануари 1992 година смееле да се натпреваруваат во овој пласман; најдобриот млад возач во генералниот пласман бил предводник на пласманот за млад возач.[10] Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа се додавале заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.[10]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Давиде Чимолаи Давиде Чимолаи Мурило Афонсо Мурило Афонсо Дион Смит Квик-Степ Флорс
2[11] БМЦ Рејсинг Тим Бен Херманс Килијан Франкини БМЦ Рејсинг Тим
3[12] Алехандро Валверде Тиџеј ван Гардерен Паскал Акерман Марк Солер Тим Скај
4[13] Насер Бухани Диего Рубио
5[14] Алехандро Валверде Алехандро Валверде Алехандро Валверде Пјер Ролан Трек-Сегафредо
6[15] Дарил Импи Мовистар Тим
7[3] Алехандро Валверде
На крај[3] Алехандро Валверде Алехандро Валверде Пјер Ролан Марк Солер Мовистар Тим

НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 „Stage 7, Sunday 26 March 2017: Barcelona (Montjuïc) - Barcelona (Montjuïc) (138.700 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 26 март 2017. Посетено на 26 март 2017.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „Three WorldTour teams opt out of Omloop Het Nieuwsblad“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 20 јануари 2017. Посетено на 19 март 2017.
 6. Libro de ruta 2017, стр. 13.
 7. Агилар, Бернат (9 март 2017). „The Tour of Catalunya discovers its 97th edition“. El Nacional (шпански). Grup les Notícies de Catalunya, SLU. Посетено на 19 март 2017.
 8. Фотерингем, Аласдер (17 март 2017). „Froome starts European season at Volta a Catalunya“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 19 март 2017.
 9. „Bouhanni wins snow-shortened stage 4 of Volta a Catalunya“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 23 март 2017. Посетено на 23 март 2017.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 10,5 Libro de ruta 2017, стр. 89–93.
 11. „Stage 2, Tuesday 21 March 2017: Pla de l'Estany - Pla de l'Estany (Banyoles) T.T.T. (41.300 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 21 март 2017. Посетено на 21 март 2017.
 12. „Stage 3, Wednesday 22 March 2017: Mataró - La Molina (Alp) (188.300 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 22 март 2017. Посетено на 22 март 2017.
 13. „Stage 4, Thursday 23 March 2017: Llívia - Igualada (136.100 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 23 март 2017. Посетено на 23 март 2017.
 14. „Stage 5, Friday 24 March 2017: Valls - Lo Port (Tortosa) (182.000 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 24 март 2017. Посетено на 24 март 2017.
 15. „Stage 6, Saturday 25 March 2017: Tortosa - Reus (189.700 Km.)“ (Portable Document Format). Edosof.com (шпански). Edosof Timing Systems. 25 март 2017. Посетено на 25 март 2017.

ИзвориУреди

Надворешни врскиУреди