Тур де Свис 2014 — 78. издание на велосипедската етапна трка Тур де Свис. Започнала на 14 јуни со поединечен хронометар во Белинцона, а завршила на 22 јуни во Зас-Фе, одржувајќи вкупно девет етапи.[1] Претставувала седумнаесетта трка во сезоната на Светската турнеја.

Тур де Свис 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 17 од 29
Детали за трката
Датум(и) 14–22 јуни 2014
Етапи 9
Растојание 1.322 км
Време 33ч 08' 35" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Руј Кошта (Португалија) (Лампре-Мерида)
Втор  Матијас Франк (Швајцарија) (ИАМ Сајклинг)
Трет  Бауке Молема (Холандија) (Белкин Про Сајклинг)

Бодовен  Петер Саган (Словачка) (Канондејл)
Планински  Бјерн Турау (Германија) (Тим Јуропкар)
Екипен Белкин Про Сајклинг
2013
2015

Трката била освоена трета година по ред од возачот на Лампре-Мерида Руј Кошта,[2] кој ја преземал водечката жолта маичка по освојувањето на последната етапа, планинска етапа на растојание од 157 километри,[3], надоместувајќи ја разликата од 1' 05" од претходниот предводник на трката Тони Мартин од Омега Парма-Квик Степ, кој бил предводник на трката од првата етапа.[4] Разликата помеѓу Кошта и второпласираниот Матијас Франк од ИАМ Сајклинг била триесет и три секунди, додека подиумот бил заокружен од возачот на Белкин Про Сајклинг Бауке Молема, седумнаесет секунди зад Франк и педесет зад Кошта.

Во другите пласмани на трката, возачот на Канондејл Петер Саган повторно бил победник на бодовниот, остварувајќи и етапна победа на третата етапа, како и постојани солидни настапи.[5] Планинскиот пласман во трката бил освоен од страна на Бјерн Турау од Белкин Про Сајклинг, додека Белкин Про Сајклинг завршила на чело на екипниот пласман.

Екипи

уреди

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја на UCI, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Дополнително биле доделени четири специјални покани на професионални континентални екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:

  • Специјално поканети професионални континентални екипи.

Распоред

уреди
Етапа Датум Движење Растојание Вид Победник
1 14 јуни Белинцона до Белинцона 9,4 км   поединечен хронометар   Тони Мартин (ГЕР)
2 15 јуни Белинцона до Зарнен 182 км   планинска етапа   Камерон Мајер (АВС)
3 16 јуни Зарнен до Хајден 203 км   среднопланинска етапа   Петер Саган (СВК)
4 17 јуни Хајден до Осинген 160 км   рамна етапа   Марк Кевендиш (ВБР)
5 18 јуни Осинген до Бирен на Аре 184 км   рамна етапа   Сака Модоло (ИТА)
6 19 јуни Бирен на Аре до Делемон 184 км   ридеста етапа   Матео Трентин (ИТА)
7 20 јуни Ворб до Ворб 24,7 км   поединечен хронометар   Тони Мартин (ГЕР)
8 21 јуни Делемон до Вербје 219 км   планинска етапа   Естебан Чавес (КОЛ)
9 22 јуни Мартињи до Зас-Фе 157 км   планинска етапа   Руј Кошта (ПОР)

Етапи

уреди

Етапа 1

уреди
14 јуни 2013 — Белинцона, 9,4 км, поединечен хронометар (ITT)
Резултат од етапа 1 и генерален пласман по етапа 1
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР)     Омега Парма-Квик Степ 13' 48"
2   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 6"
3   Роан Денис (АВС) Гармин-Шарп + 13"
4   Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг + 16"
5   Доменико Поцовиво (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал + 19"
6   Петер Саган (СВК) Канондејл + 19"
7   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 22"
8   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп + 23"
9   Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 27"
10   Матија Катанео (ИТА) Лампре-Мерида + 29"

Етапа 2

уреди
15 јуни 2014 — Белинцона до Зарнен, 182 км
Резултат од етапа 2
Возач Екипа Време
1   Камерон Мајер (АВС) Орика-ГринЕЏ 5ч 08' 18"
2   Филип Дејгнан (ИРС) Тим Скај и.в.
3   Лери Ворбас (САД) Ванти-Груп Гобер и.в.
4   Петер Саган (СВК) Канондејл + 14"
5   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај + 14"
6   Силван Дилје (ШВА) Ванти-Груп Гобер + 14"
7   Кун де Корт (ХОЛ) Џајант-Шимано + 14"
8   Нино Шуртер (ШВА) Орика-ГринЕЏ + 14"
9   Енрико Гаспарото (ИТА) Астана + 14"
10   Александар Колобнев (РУС) Катјуша + 14"
Генерален пласман по етапа 2
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР)   Омега Парма-Квик Степ 5ч 22' 20"
2   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 6"
3   Роан Денис (АВС) Гармин-Шарп + 13"
4   Петер Саган (СВК)   Канондејл + 19"
5   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 22"
6   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп + 23"
7   Филип Дејгнан (ИРС) Тим Скај + 27"
8   Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 27"
9   Матија Катанео (ИТА) Лампре-Мерида + 29"
10   Питер Кенох (ВБР) Тим Скај + 29"

Етапа 3

уреди
16 јуни 2014 — Зарден до Хајден, 203 км
Резултат од етапа 3
Возач Екипа Време
1   Петер Саган (СВК)   Канондејл 5ч 22' 09"
2   Михаел Албасини (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.
3   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај и.в.
4   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг и.в.
5   Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер и.в.
6   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
7   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида и.в.
8   Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr и.в.
9   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг и.в.
10   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо и.в.
Генерален пласман по етапа 3
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР)   Омега Парма-Квик Степ 10ч 44' 34"
2   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 6"
3   Петер Саган (СВК)   Канондејл + 14"
4   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 17"
5   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп + 23"
6   Давиде Формоло (ИТА) Канондејл + 27"
7   Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 27"
8   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 28"
9   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 29"
10   Матија Катанео (ИТА) Лампре-Мерида + 29"

Етапа 4

уреди
17 јуни 2014 — Хајден до Осинген, 160 км
Резултат од етапа 4
Возач Екипа Време
1   Марк Кевендиш (ВБР) Омега Парма-Квик Степ 3ч 35' 03"
2   Хуан Хосе Лобато (ШПА) Мовистар Тим и.в.
3   Петер Саган (СВК)   Канондејл и.в.
4   Сака Модоло (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
5   Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
6   Дани ван Попел (ХОЛ) Трек Фактори Рејсинг и.в.
7   Јонас Вангенехтен (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
8   Давиде Аполонио (ИТА) Аг2р-Ла Мондијал и.в.
9   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
10   Метју Гос (АВС) Орика-ГринЕЏ и.в.
Генерален пласман по етапа 4
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР)   Омега Парма-Квик Степ 14ч 19' 41"
2   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 6"
3   Петер Саган (СВК)   Канондејл + 10"
4   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 17"
5   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп + 23"
6   Давиде Формоло (ИТА) Канондејл + 27"
7   Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 27"
8   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 28"
9   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 29"
10   Матија Катанео (ИТА) Лампре-Мерида + 29"

Етапа 5

уреди
18 јуни 2014 — Осинген до Бирен на Аре, 184 км
Резултат од етапа 5
Возач Екипа Време
1   Сака Модоло (ИТА) Лампре-Мерида 4ч 08' 06"
2   Петер Саган (СВК)   Канондејл и.в.
3   Џон Дегенколб (ГЕР) Џајант-Шимано и.в.
4   Александер Кристоф (НОР) Катјуша и.в.
5   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
6   Дани ван Попел (ХОЛ) Трек Фактори Рејсинг и.в.
7   Јонас Вангенехтен (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
8   Хајнрих Хауслер (АВС) ИАМ Сајклинг и.в.
9   Нино Шуртер (ШВА) Орика-ГринЕЏ и.в.
10   Јакопо Гварниери (ИТА) Астана и.в.
Генерален пласман по етапа 5
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР)   Омега Парма-Квик Степ 18ч 27' 47"
2   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 6"
3   Петер Саган (СВК)   Канондејл + 10"
4   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 17"
5   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп + 23"
6   Давиде Формоло (ИТА) Канондејл + 27"
7   Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 27"
8   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 28"
9   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 29"
10   Матија Катанео (ИТА) Лампре-Мерида + 29"

Етапа 6

уреди
19 јуни 2014 — Бирен на Аре до Делемон, 184 км
Резултат од етапа 6
Возач Екипа Време
1   Матео Трентин (ИТА) Омега Парма-Квик Степ 4ч 43' 19"
2   Даниеле Бенати (ИТА) Тинкоф-Саксо и.в.
3   Франческо Гаваци (ИТА) Астана и.в.
4   Бен Свифт (ВБР) Тим Скај и.в.
5   Петер Саган (СВК)   Канондејл и.в.
6   Сака Модоло (ИТА) Лампре-Мерида и.в.
7   Хосе Хоакин Рохас (ШПА) Мовистар Тим и.в.
8   Силван Дилје (ШВА) Ванти-Груп Гобер и.в.
9   Серхио Енао (КОЛ) Тим Скај и.в.
10   Тош ван дер Санде (БЕЛ) Лото-Белисол и.в.
Генерален пласман по етапа 6
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР)   Омега Парма-Квик Степ 23ч 11' 06"
2   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 6"
3   Петер Саган (СВК)   Канондејл + 10"
4   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 17"
5   Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Гармин-Шарп + 23"
6   Давиде Формоло (ИТА) Канондејл + 27"
7   Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 27"
8   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 28"
9   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 29"
10   Матија Катанео (ИТА) Лампре-Мерида + 29"

Етапа 7

уреди
20 јуни 2014 — Ворб, 24,7 км, поединечен хронометар (ITT)
Резултат од етапа 7
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР)   Омега Парма-Квик Степ 31' 37"
2   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 22"
3   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 28"
4   Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг + 41"
5   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 45"
6   Лосон Кредок (САД) Џајант-Шимано + 59"
7   Стеф Клемент (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 1' 02"
8   Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 1' 06"
9   Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 1' 13"
10   Матија Катанео (ИТА) Лампре-Мерида + 1' 13"
Генерален пласман по етапа 7
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР)   Омега Парма-Квик Степ 23ч 42' 43"
2   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 28"
3   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 1' 05"
4   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 1' 14"
5   Јон Изагире (ШПА) Мовистар Тим + 1' 33"
6   Петер Саган (СВК)   Канондејл + 1' 36"
7   Лосон Кредок (САД) Џајант-Шимано + 1' 42"
8   Матија Катанео (ИТА) Лампре-Мерида + 1' 42"
9   Давиде Формоло (ИТА) Канондејл + 1' 47"
10   Тибо Пино (ФРА) FDJ.fr + 1' 48"

Етапа 8

уреди
21 јуни 2014 — Делемон до Вербје, 219 км
Резултат од етапа 8
Возач Екипа Време
1   Естебан Чавес (КОЛ) Орика-ГринЕЏ 5ч 11' 16"
2   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 3"
3   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 3"
4   Ерос Капеки (ИТА) Мовистар Тим + 16"
5   Ханиер Асеведо (КОЛ) Гармин-Шарп + 17"
6   Филип Дејгнан (ИРС) Тим Скај + 17"
7   Тони Мартин (ГЕР)   Омега Парма-Квик Степ + 17"
8   Давиде Формоло (ИТА) Канондејл + 17"
9   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 17"
10   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 17"
Генерален пласман по етапа 8
Возач Екипа Време
1   Тони Мартин (ГЕР)   Омега Парма-Квик Степ 28ч 54' 16"
2   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 51"
3   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида + 1' 05"
4   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 1' 14"
5   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 1' 41"
6   Давиде Формоло (ИТА) Канондејл + 1' 47"
7   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 1' 50"
8   Ханиер Асеведо (КОЛ) Гармин-Шарп + 2' 07"
9   Ерос Капеки (ИТА) Мовистар Тим + 2' 29"
10   Кедел Еванс (АВС) Ванти-Груп Гобер + 2' 30"

Етапа 9

уреди
22 јуни 2014 — Мартињи до Зас-Фе, 157 км
Резултат на етапа 9
Возач Екипа Време
1   Руј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида 4ч 13' 14"
2   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 14"
3   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 24"
4   Стив Морабито (ШВА) Ванти-Груп Гобер + 47"
5   Оливер Цауг (ШВА) Тинкоф-Саксо + 47"
6   Андре Кардозо (ПОР) Гармин-Шарп + 1' 28"
7   Жереми Роа (ФРА) FDJ.fr + 1' 41"
8   Марсел Вис (ШВА) ИАМ Сајклинг + 1' 48"
9   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 2' 18"
10   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 2' 18"
Краен генерален пласман
Возач Екипа Време
1   Руј Кошта (ПОР)   Лампре-Мерида 33ч 08' 35"
2   Матијас Франк (ШВА) ИАМ Сајклинг + 33"
3   Бауке Молема (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг + 50"
4   Тони Мартин (ГЕР) Омега Парма-Квик Степ + 1' 13"
5   Том Димулен (ХОЛ) Џајант-Шимано + 2' 04"
6   Стив Морабито (ШВА) Ванти-Груп Гобер + 2' 47"
7   Давиде Формоло (ИТА) Канондејл + 3' 00"
8   Роман Кројцигер (ЧЕШ) Тинкоф-Саксо + 3' 03"
9   Ханиер Асеведо (КОЛ) Гармин-Шарп + 3' 20"
10   Ерос Капеки (ИТА) Мовистар Тим + 3' 46"

Поредок

уреди

На Тур де Свис 2014 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка.[6] Овој пласман бил сметан за најважен на Тур де Свис 2014 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со црвена маичка.[6] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории. Постоеле дваесет и едно категоризирано искачување на трката, кои биле поделени на пет различни категории.[6]

Третата маичка го претставувало бодовниот пласман наградуван со црвено-бела маичка.[6] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку се пласираат на првите места на етапите. На етапите 4, 5, 6 и 8, победата носела 25 бода, второто место 20 бода, третото 16, четвртото 13, петтото 11 и еден бод помалку за секое место подолу, сè до еден бод за 15. место.[6] На сите останати етапи, победата носела 15 бода, второто место носело 12 бода, третото 10 и еден бод помалку за секое место подолу сè до еден бод за 12. место.[6] Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 6 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.[6]

Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[6]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Бодовен пласман
 
Екипен пласман
1 Тони Мартин Тони Мартин недоделена Тони Мартин Гармин-Шарп
2 Камерон Мајер Бјерн Турау Петер Саган
3 Петер Саган Џајант-Шимано
4 Марк Кевендиш
5 Сака Модоло
6 Матео Трентин
7 Тони Мартин
8 Естебан Чавес Лампре-Мерида
9 Руј Кошта Руј Кошта Белкин Про Сајклинг
На крај Руј Кошта Бјерн Турау Петер Саган Белкин Про Сајклинг

Наводи

уреди
  1. „Водич на деветодневната трка“. Sky Sports. 16 мај 2014. Посетено на 15 јуни 2014.
  2. „Кошта победи на Тур де Свис“. Cycling News. Future. 22 јуни 2014. Посетено на 24 јуни 2014.
  3. „Руј Кошта ја освои последната етапа за трета последователна победа на Тур де Свис“. Velonews. Competitor Group, Inc. 22 јуни 2014. Посетено на 24 јуни 2014.
  4. „Тони Мартин го одбрани водството на Тур де Свис, додека Естебан Чавес победи на осмата етапа“. Velonews. Competitor Group, Inc. 22 јуни 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-22. Посетено на 24 јуни 2014.
  5. „Петер Саган ја освои третата етапа на Тур де Свис“. Cycling Weekly. IPC Media Sports & Leisure network. 16 јуни 2014. Посетено на 24 јуни 2014.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 „Тур де Свис 2013: Технички водач“ (PDF). VeloRooms.com. VeloRooms. ongoing GmbH. Архивирано од изворникот (PDF) на 2013-10-04. Посетено на 16 јуни 2013.

Надворешни врски

уреди