Тур Даун Андер 2017

издание во 2017 година на австралиската друмска етапна трка Тур Даун Андер
Тур Даун Андер 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание19. Тур Даун Андер
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи6
Датуми17 – 22 јануари 2017
Растојание802 км
ДржаваAUS Австралија
ПоаѓалиштеАнли
ОдредиштеАделаида
Екипи19
Возачи на почеток133
Возачи на крај131
Просечна брзина40,24 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCOL Естебан Чавес (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUS Џеј Мекарти (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
БодовенAUS Кејлеб Јуан (Орика-Скот) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Томас де Гент (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Џонатан Рестрепо (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенAUS УниСА-Австралија Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур Даун Андер 2017 — 19. издание на велосипедската етапна трка Тур Даун Андер, која се одржала помеѓу 17 и 22 јануари како прв настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Возачот на БМЦ Рејсинг Тим, Ричи Порт, ја освоил трката по првпат, одржувајќи го водството на трката од вториот ден натаму по неговата етапна победа. Порт освоил уште една етапна победа – кралската етапа на Вилунга Хил – додека на крајот ја освоил трката со 48 секунди пред најблискиот соперник.[3] Возачот на Орика-Скот, Естебан Чавес, завршил на второто место, освојувајќи трети места на обете етапи освоени од Порт; третото место на подимот било одлучено на завршниот ден на трката.[4] Џеј Мекарти (Бора-Хансгрое) водел пред Нејтан Хас од Тим Дименжн Дата за три секунди, но Мекарти успеал да победи на првиот среден спринт – на кој освоил три бонус секунди за генералниот пласман – по помошта од светскиот првак и колега Петер Саган.[5] Кога Мекарти и Хас завршиле изедначени, последното место на подиум се броело и третото место му припаднало на Мекарти.

Во другите пласмани на трката, колегата на Чавес, Кејлеб Јуан (Орика-Скот) го освоил спринтерскиот пласман, освојувајќи четири од шест етапи на трката,[6] станувајќи трет возач кој успеал во тоа по неговиот сонародник Роби Мекјуан во 2002 и Андре Грајпел во 2008,[7] додека Томас де Гент (Лото-Судал) го освоил планинскиот пласман на завршниот ден,[8] освојувајќи бодови на првото искачување при што го преземал водството од Порт. Колумбиецот Џонатан Рестрепо од Катјуша-Алпесин бил победник во пласманот за млад возач, завршувајќи на десеттото место,[9] додека екипниот пласман го освоила единствената екипа надвор од Светската турнеја на трката, УниСА-Австралија.[10]

РутаУреди

Рутата на Тур Даун Андер била објавена на почетокот на јули 2016 година и се движела околу градот Аделаида во Јужна Австралија. Имало шест друмски етапи, без ниеден хронометар.[11] Два дена пред почетокот на трката, се одржал критериумот, Пиплс Чојс Класик, одржан во паркот Римил, наменета за спринтерите.[12] Била освоена од Кејлеб Јуан (Орика-Скот) во спринтерска завршница.[13]

Првите пет етапи на трката вклучувале неколку искачувања и неколку можности за спринтерите, особено на првата етапа. Неколку етапи на трката вклучувале искачувања рано во етапата и ридести делови на крајот. Втората етапа била спротивна, со ридести делови на почетокот и искачување веднаш пред завршницата. Петтата етапа имала две искачувања на Вилунга Хил, кои биле одлучувачки во претходните изданија на трката. Завршната етапа била уште еден критериум околу средиштето на градот Аделаида.[14]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  17 јанАнли – Линдок118,5  Кејлеб Јуан    Кејлеб Јуан  
2  18 јанСтирлинг – Паракомб148,5  Ричи Порт    Ричи Порт  
3  19 јанГленелг – Виктор Харбор144  Кејлеб Јуан    Ричи Порт  
4  20 јанНорвуд – Кемпбелтаун149,5  Кејлеб Јуан    Ричи Порт  
5  21 јанМекларен Вал – Вилунга Хил151,5  Ричи Порт    Ричи Порт  
6  22 јанАделаидаАделаида90  Кејлеб Јуан    Ричи Порт  

ЕкипиУреди

Бидејќи Тур Даун Андер е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет екипи на Светската турнеја на UCI биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[15] Екипата на Универзитетот на Јужна Австралија добила специјална покана за учество на трката и со тоа била заокружена главната група од 19 екипи.[16]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1.   Аг2р-Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-хансгрое
 6.   Канондејл-Драпак
 7.   Дименжн Дата
 8.   ФДЖ
 9.   Катјуша-Алпесин
 10.   Лото НЛ-Џамбо
 11.   Лото-Судал
 12.   Мовистар
 13.   Орика-Скот
 14.   Квик-Степ Флорс
 15.   Скај
 16.   Санвеб
 17.   Трек-Сегафредо
 18.   ОАЕ Абу Даби
Национална екипа
 1.   УниСА-Австралија

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Орика-Скот3ч 24' 18
2.   Дани ван Попел Тим Скај+ 0
3.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
4.   Марко Кумп ОАЕ Абу Даби+ 0
5.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
6.   Никијас Арнт Санвеб+ 0
7.   Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
8.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
9.   Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 0
10.   Шон де Би Лото-Судал+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан    Орика-Скот3ч 24' 08
2.   Дани ван Попел Тим Скај+ 4
3.   Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 6
4.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 7
5.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 8
6.   Сајмон Геранс Орика-Скот+ 8
7.   Жозе Гонсалвеш Катјуша-Алпесин+ 8
8.   Марко Кумп ОАЕ Абу Даби+ 10
9.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 10
10.   Никијас Арнт Санвеб+ 10
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим3ч 46' 06
2.   Горка Исагире Мовистар+ 16
3.   Естебан Чавес Орика-Скот+ 16
4.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 19
5.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 19
6.   Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 19
7.   Рубен Гереиро Трек-Сегафредо+ 19
8.   Мајкл Сторер УниСА-Австралија+ 19
9.   Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-Нипо+ 19
10.   Луис Леон Санчес Астана+ 19
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт    БМЦ Рејсинг Тим7ч 10' 14
2.   Горка Исагире Мовистар+ 20
3.   Естебан Чавес Орика-Скот+ 22
4.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 24
5.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 27
6.   Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 29
7.   Нејтан Ирл УниСА-Австралија+ 29
8.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 29
9.   Луис Леон Санчес Астана+ 29
10.   Рафаел Валс Лото-Судал+ 29
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан Орика-Скот3ч 24' 45
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
4.   Дани ван Попел Тим Скај+ 0
5.   Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 0
6.   Никијас Арнт Санвеб+ 0
7.   Шон де Би Лото-Судал+ 0
8.   Лоренцо Манзин ФДЖ+ 0
9.   Рубен Гереиро  Трек-Сегафредо+ 0
10.   Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт   БМЦ Рејсинг Тим10ч 34' 59
2.   Горка Исагире Мовистар+ 20
3.   Естебан Чавес Орика-Скот+ 22
4.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 24
5.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 27
6.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 29
7.   Луис Леон Санчес Астана+ 29
8.   Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 29
9.   Рафаел Валс Лото-Судал+ 29
10.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 29
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан  Орика-Скот3ч 45' 19
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Дани ван Попел Тим Скај+ 0
4.   Бен Свифт ОАЕ Абу Даби+ 0
5.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
6.   Баптист Планкерт Катјуша-Алпесин+ 0
7.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
8.   Калум Скотсон УниСА-Австралија+ 0
9.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 0
10.   Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт   БМЦ Рејсинг Тим14ч 20' 18
2.   Горка Исагире Мовистар+ 20
3.   Естебан Чавес Орика-Скот+ 22
4.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 24
5.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 27
6.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 29
7.   Луис Леон Санчес Астана+ 29
8.   Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 29
9.   Рафаел Валс Лото-Судал+ 29
10.   Рубен Гереиро  Трек-Сегафредо+ 29
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт   БМЦ Рејсинг Тим3ч 40' 13
2.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 20
3.   Естебан Чавес Орика-Скот+ 20
4.   Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 20
5.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 20
6.   Нејтан Ирл УниСА-Австралија+ 23
7.   Рафаел Валс Лото-Судал+ 23
8.   Серхио Енао Тим Скај+ 23
9.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 23
10.   Том-Јелте Слагтер ЕФ Едукејшн-Нипо+ 23
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт   БМЦ Рејсинг Тим18ч 00' 21
2.   Естебан Чавес Орика-Скот+ 48
3.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 51
4.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 54
5.   Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 59
6.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
7.   Рафаел Валс Лото-Судал+ 1' 02
8.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 02
9.   Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 02
10.   Нејтан Ирл УниСА-Австралија+ 1' 06
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Кејлеб Јуан  Орика-Скот1ч 55' 28
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Марко Кумп ОАЕ Абу Даби+ 0
4.   Дани ван Попел Тим Скај+ 0
5.   Шон де Би Лото-Судал+ 0
6.   Лоренцо Манзин ФДЖ+ 0
7.   Кун де Корт Трек-Сегафредо+ 0
8.   Јаша Зитерлин Мовистар+ 0
9.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 0
10.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 0
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives

Завршен пласманУреди

[17]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Ричи Порт  БМЦ Рејсинг Тим19ч 55' 49
2.   Естебан Чавес Орика-Скот+ 48
3.   Џеј Мекарти Бора-Хансгрое+ 51
4.   Нејтан Хас Дименжн Дата+ 51
5.   Диего Улиси ОАЕ Абу Даби+ 59
6.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
7.   Рафаел Валс Лото-Судал+ 1' 02
8.   Роберт Гесинк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 02
9.   Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 02
10.   Џонатан Рестрепо  Катјуша-Алпесин+ 1' 04
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient Cycling Archives


ПоредокУреди

На Тур Даун Андер 2017 се доделувале четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ќе ја добие охра маичката.[18] Овој пласман се сметал за најважен на Тур Даун Андер 2017 и победникот на овој пласман се смета за победник на трката.

Дополнително, постоел и спринтерски пласман, кој се наградувал со црвена маичка.[18] Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на некое од првите 15 места на некоја етапа. За победа на етапа, возачот заработувал 15 бода, кои се намалуваат за еден бод сè до еден бод за 15. место. Бодови за пласманот исто така можеле да се добијат и на средните спринтови на секоја етапа; овие средни спринтови исто така нудат бонус секунди за генералниот пласман. Исто така, постоел и планински пласман, каде се доделувала точкастата маичка.[18] Во планинскиот пласман, бодови се добивале доколку велосипедистите се искачат на некое искачување пред другите велосипедисти, така што повеќе бодови има на повисоките категоризирани искачувања.

Четвртата маичка ја претставува пласманот за млад возач, обележан со белата маичка.[18] Овој пласман се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но само возачите кои се родени на и по 1 јануари 1993 година можеле да учествуваат во пласманот. Постоел и пласман за екипите, каде времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја екипа се додаваат заедно; водечка екипа на крајот на трката е екипата со најниско вкупно време. Дополнително, постоела награда за борбеност која се доделувала по етапата на возачот кој од страна на жири се сметал за „најборбен“.[18]

Етапа Победник Генерален пласман
 
Планински пласман
 
Спринтерски пласман
 
Пласман за млад возач
 
Најборбен возач
 
Екипен пласман
1[19] Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Лауренс де Вресе Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Лауренс де Вресе Бора-Хансгрое
2[20] Ричи Порт Ричи Порт Ричи Порт Ричи Порт Рубен Гереиро Јаша Зитерлин УниСА-Австралија
3[21] Кејлеб Јуан Кејлеб Јуан Вегард Стаке Ленген
4[22] Кејлеб Јуан Џек Бауер & Камерон Мајер
5[23] Ричи Порт Џонатан Рестрепо Џек Бауер
6[24] Кејлеб Јуан Томас де Гент Џек Бауер
На крај Ричи Порт Томас де Гент Кејлеб Јуан Џонатан Рестрепо Нема завршна награда УниСА-Австралија

НаводиУреди

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Робертшо, Хенри (22 јануари 2017). „Winning the Tour Down Under an 'incredible relief' for Richie Porte“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 22 јануари 2017.
 4. „Tour Down Under: Porte seals overall victory in Adelaide“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.
 5. „Porte prevails to take home the trophy“. Тур Даун Андер. Events South Australia. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.
 6. „Four stage wins, second overall & sprint title for ORICA-SCOTT at Tour Down Under“. Орика-Скот. GreenEDGE Cycling. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.
 7. „Richie Porte wins Tour Down Under in first event on 2017 UCI WorldTour“. BBC Sport. BBC. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.
 8. „KOM jersey for De Gendt at TDU, Valls 7th overall“. Лото-Судал. Belgian Cycling Company sa. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.
 9. „White Jersey and 10th overall for Jonathan Restrepo at TDU“. Катјуша-Алпесин. Katusha Management S.A. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.
 10. Хомфреј, Рис (22 јануари 2017). „UniSA stuns rich and fancied rivals at 2017 Tour Down Under“. Geelong Advertiser. News Corp. Посетено на 22 јануари 2017.
 11. „2017 Tour Down Under route unveiled“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 19 септември 2016. Посетено на 17 јануари 2017.
 12. „January 15, People's Choice Classic: Adelaide - Adelaide 50.6km“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 14 октомври 2016. Посетено на 17 јануари 2017.
 13. Бенсон, Даниел (15 јануари 2017). „Ewan beats Bennett and Sagan in People's Choice Classic“. Cycling Weekly (англиски). Time Inc. UK. Посетено на 17 јануари 2017.
 14. Робертшо, Хенри (24 ноември 2016). „Tour Down Under 2017: Stage by stage“. Cycling Weekly (англиски). Time Inc. UK. Посетено на 17 јануари 2017.
 15. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 16. „Team Start List (startlist)“. www.tourdownunder.com. Посетено на 2 јануари 2017.
 17. „Тур Даун Андер 2017“. ProCycling.
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 18,4 „Winner Categories“. Тур Даун Андер. Events South Australia. Посетено на 18 јануари 2017.
 19. „Hostworks 1st Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 17 јануари 2017. Посетено на 17 јануари 2017.
 20. „Staging Connections 2nd Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 18 јануари 2017. Посетено на 18 јануари 2017.
 21. „Hansgrohe 3rd Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 19 јануари 2017. Посетено на 19 јануари 2017.
 22. „Bupa 4th Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 20 јануари 2017. Посетено на 20 јануари 2017.
 23. „Bupa 5th Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 21 јануари 2017. Посетено на 21 јануари 2017.
 24. „Be Safe Be Seen MAC 6th Stage“ (PDF). MATSport.fr. MATSport Timing. 22 јануари 2017. Посетено на 22 јануари 2017.

Надворешни врскиУреди