Трка Абу Даби 2018

4. издание на Трка Абу Даби
Трка Абу Даби 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание4. Трка Абу Даби
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 2.UWT
Етапи5
Датуми21 – 25 февруари 2018
Растојание687,6 км
ДржаваUAE Обединети Арапски Емирати
ПоаѓалиштеМадинат Зајед
ОдредиштеЏабал Хафит
Екипи20
Возачи на почеток139
Возачи на крај132
Просечна брзина42,966 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранNED Вилко Келдерман (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранCOL Мигел Анхел Лопес (Астана) Wikidata-logo S.svg
БодовенITA Елија Вивијани (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиRUS Николај Трусов (Гаспром-РусВело) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Мигел Анхел Лопес (Астана) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGER Бора-Хансгрое Wikidata-logo S.svg
◀ 2017
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка Абу Даби 2018 — 4. издание на велосипедската етапна трка Абу Даби, која се одржала помеѓу 21 и 25 февруари како трет настан во сезоната на Светската турнеја. Вторпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена на завршниот ден од возачот на Мовистар Тим, Алехандро Валверде, од Шпанија, освојувајќи ја етапата до Џабал Хафит.[3] Валверде завршил 17 секунди пред холандскиот возач Вилко Келдерман од Тим Санвеб, додека подиумот бил заокружен од Колумбиецот Мигел Анхел Лопез (Астана), кој доцнел 12 секунди зад Келдерман.[4] Резултатот на Лопез бил исто така доволен за освојување на пласманот за млад возач.[4]

Во другите пласмани на трката, Италијанецот Елија Вивијани – вози за Квик-Степ Флорс – бил освојувач на зелената маичка за бодовниот пласман,[4] освојувајќи ја втората етапа на трката, додека возачот на Гаспром-РусВело Николај Трусов од Русија го освоил спринтерскиот пласман и црната маичка,[4] предводејќи го пласманот од почетокот до крајот. Екипниот пласман бил освоен од Бора-Хансгрое, поради пласманите меѓу првите десет на Рафал Мајка, Давиде Формоло и Емануел Бухман.[4]

ЕкипиУреди

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, седумнаесет од осумнаесетте екипи настапиле на трката – со исклучок на ФДЖ.[5] Дополнително, три професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 20 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја UCI (17)
 1.   АГ2Р Ла Мондијал
 2.   Астана
 3.   Бахреин-Мерида
 4.   БМЦ Рејсинг
 5.   Бора-Хансгрое
 6.   Дименжн Дата
 7.   ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 8.   Катјуша-Алпесин
 9.   Лото НЛ-Џамбо
 10.   Лото-Судал
 11.   Мичелтон-Скот
 12.   Мовистар
 13.   Квик-Степ Флорс
 14.   Скај
 15.   Санвеб
 16.   Трек-Сегафредо
 17.   ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (3)
 1.   Бардијани ЦСФ
 2.   Гаспром-РусВело
 3.   Ново Нордиск

РутаУреди

Рутата за изданието во 2018 година било објавено на 23 јануари 2018 година.[5] Трката била проширена со уште една етапа, пет наместо претходните четири,[5][7] со дополнување на поединечен хронометар по првпат; како и завршница на нагорнина наместо кружна трка.

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  21 февМадинат Зајед – Голф клуб Абу Даби189  Александер Кристоф    Александер Кристоф  
2  22 февАбу ДабиАбу Даби154  Елија Вивијани    Елија Вивијани  
3  23 февНејшн Тауерс – Абу Даби133  Фил Баухаус    Елија Вивијани  
4  24 февМарјах – Марјах12,6  Роан Денис    Роан Денис  
5  25 февКаср Ал Муваији – Џабал Хафит199  Алехандро Валверде    Алехандро Валверде  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати4ч 48' 24
2.   Андреја Гвардини Бардијани ЦСФ+ 0
3.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
4.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
5.   Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
6.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
7.   Михаел Брешани Бардијани ЦСФ+ 0
8.   Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 0
9.   Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Александер Кристоф   ОАЕ Емирати4ч 48' 14
2.   Андреја Гвардини Бардијани ЦСФ+ 4
3.   Кејлеб Јуан  Мичелтон-Скот+ 6
4.   Николај Трусов  Гаспром-РусВело+ 6
5.   Винченцо Албанезе Бардијани ЦСФ+ 6
6.   Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 7
7.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 9
8.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 10
9.   Даниел Меклеј ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 10
10.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 10


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Квик-Степ Флорс3ч 15' 30
2.   Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 0
3.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4.   Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
5.   Кејлеб Јуан  Мичелтон-Скот+ 0
6.   Фил Баухаус Санвеб+ 0
7.   Александер Кристоф   ОАЕ Емирати+ 0
8.   Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
9.   Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
10.   Марк Реншо Дименжн Дата+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани   Квик-Степ Флорс8ч 03' 44
2.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
3.   Дани ван Попел  Лото НЛ-Џамбо+ 4
4.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 6
5.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 6
6.   Алехандро Валверде Мовистар+ 7
7.   Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 7
8.   Алесандро Тонели Бардијани ЦСФ+ 7
9.   Марк Реншо Дименжн Дата+ 8
10.   Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 9


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Фил Баухаус Санвеб3ч 02' 55
2.   Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
3.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4.   Елија Вивијани   Квик-Степ Флорс+ 0
5.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 0
6.   Андре Грајпел Лото-Судал+ 0
7.   Руди Барбје АГ2Р Ла Мондијал+ 0
8.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
9.   Дани ван Попел  Лото НЛ-Џамбо+ 0
10.   Андреја Гвардини Бардијани ЦСФ+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани  Квик-Степ Флорс11ч 06' 36
2.   Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 3
3.   Фил Баухаус  Санвеб+ 3
4.   Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 5
5.   Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 7
6.   Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 7
7.   Кејлеб Јуан Мичелтон-Скот+ 9
8.   Алехандро Валверде Мовистар+ 10
9.   Томс Скујињш Трек-Сегафредо+ 10
10.   Алесандро Тонели Бардијани ЦСФ+ 10


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим14' 21
2.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 14
3.   Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим+ 16
4.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 16
5.   Вилко Келдерман Санвеб+ 16
6.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 17
7.   Никијас Арнт Санвеб+ 22
8.   Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 23
9.   Алехандро Валверде Мовистар+ 27
10.   Алекс Даусет Катјуша-Алпесин+ 29
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис  БМЦ Рејсинг Тим11ч 21' 10
2.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 14
3.   Мајлс Скотсон  БМЦ Рејсинг Тим+ 16
4.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 16
5.   Вилко Келдерман Санвеб+ 16
6.   Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 17
7.   Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 23
8.   Алехандро Валверде Мовистар+ 24
9.   Том Димулен Санвеб+ 31
10.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 34


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде Мовистар4ч 38' 47
2.   Мигел Анхел Лопес Астана+ 0
3.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 15
4.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 15
5.   Вилко Келдерман Санвеб+ 15
6.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 37
7.   Никлас Ег Трек-Сегафредо+ 47
8.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 55
9.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 55
10.   Антван Толхук Лото НЛ-Џамбо+ 55

ПоредокУреди

Завршен пласманУреди

[8]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Алехандро Валверде  Мовистар16ч 00' 11
2.   Вилко Келдерман Санвеб+ 17
3.   Мигел Анхел Лопес  Астана+ 29
4.   Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 31
5.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 45
6.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 13
7.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 18
8.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 28
9.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 29
10.   Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 37
Извор: ProCyclingStats


Водство во пласманитеУреди

На Трката Абу Даби 2018 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван со додавање на завршното време на секој велосипедист на секоја етапа и дозволувајќи временски бонуси за првите тројца на средните спринтови и на завршницата на етапите, предводникот ја добивал црвената маичка.[5] Овој пласман бил сметан за најважен на трката и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде се доделувала зелена маичка.[5] Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите десет места на крајот на етапата. За победа на етапата, возачот добивал 20 бода, 16 бода за вториот, 12 за третиот, 9 за четвртиот, 7 за петтиот, 5 за шестиот и по еден бод помалку за секое наредно место, сè до 1 бод за 10. место. Бодови за пласманот можеле да се добијат и на средните спринтови во текот на секоја етапа, со исклучок на хронометарот; овие средно спринтови исто така нуделе временски секунди за генералниот пласман. Постоел и спринтерски пласман за бодовите доделени на гореспоменатите средни спринтови, каде водството било обележано со црна маичка.[5]

Четвртата маичка ја претставувал пласманот за млад возач, обележана со бела маичка.[5] Ова било одлучувано на ист начин како во генералниот пласман, но само возачите родени по 1 јануари 1993 година можеле да учествуваат во пласманот. Имало и пласман за екипите, каде биле собирани времињата на најдобрите тројца велосипедисти по екипа на секоја етапа; предводничката екипа на крајот на трката била екипа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Пласман за млад возач
 
Спринтерски пласман
 
Екипен пласман
1 Александер Кристоф Александер Кристоф Александер Кристоф Кејлеб Јуан Николај Трусов Бардијани-ЦСФ
2 Елија Вивијани Елија Вивијани Елија Вивијани Дани ван Попел Квик-Степ Флорс
3 Фил Баухаус Фил Баухаус Бахреин-Мерида
4 Роан Денис Роан Денис Мајлс Скотсон БМЦ Рејсинг Тим
5 Алехандро Валверде Алехандро Валверде Мигел Анхел Лопез Бора-Хансгрое
На крај Алехандро Валверде Елија Вивијани Мигел Анхел Лопез Николај Трусов Бора-Хансгрое

НаводиУреди

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Abu Dhabi, stage 5: Valverde climbs to stage win and overall title“. VeloNews. Competitor Group. 25 февруари 2018. Посетено на 25 февруари 2018.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 „Valverde wins Abu Dhabi Tour with final stage victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 февруари 2018. Посетено на 25 февруари 2018.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 5,5 5,6 „The Abu Dhabi Tour Five Stage Edition – Route and Jerseys Unveiled“. ADSC.ae. Abu Dhabi Sports Council. 23 јануари 2018. Посетено на 21 февруари 2018.
 6. Прашант, Н. Д. (20 февруари 2018). „Abu Dhabi Tour 2018: Meet the teams“. Gulf News. Al Nisr Publishing. Посетено на 21 февруари 2018.
 7. „2018 Abu Dhabi Tour TV Coverage and Schedule“. Трка Абу Даби. RCS MediaGroup. 19 февруари 2018. Посетено на 21 февруари 2018.
 8. „Трка Абу Даби 2018“. ProCycling.

Надворешни врскиУреди