Тирено-Адријатико 2018

53. издание на велосипедската трка Тирено-Адријатико
Тирено-Адријатико 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание53. Тирено-Адријатико
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи7
Датуми7 – 13 март
Растојание992,55 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеЛидо ди Камаиоре
ОдредиштеСан Бенедето дел Тронто
Екипи22
Возачи на почеток154
Возачи на крај135
Просечна брзина38,849 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникPOL Михал Квјатковски (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Дамијано Карузо (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранGBR Герајнт Томас (Тим Скај) Wikidata-logo S.svg
БодовенITA Јакопо Моска (Вилиер Триестина-Селе Италија) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиITA Никола Баџоли (Нипо-Вини Фантини-Европа Овини) Wikidata-logo S.svg
МладинскиBEL Тиш Бенот (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенKAZ Астана Wikidata-logo S.svg
◀20172019▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тирено-Адријатико 2018 — 53. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, која се одржала помеѓу 7 и 13 март како седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Полски возач ја освоил трката првпат,[3] откако возачот на Тим Скај, Михал Квјатковски, ја зел победата на трката; Квјатковски го презел водството на трката откако се здобил со бонус секунди на петтата етапа и го одржувал водството до крајот на трката. Квјатковски завршил 24 секунди пред Дамијано Карузо (БМЦ Рејсинг Тим), додека подиумот бил заокружен од уште еден возач на Тим Скај, Герајнт Томас, кој каснел 8 секунди зад Карузо.

Во другите пласмани, Јакопо Моска (Вилиер Триестина-Селе Италија) ја освоил портокаловата маичка како победник во бодовниот пласман, додека Никола Баџоли (Нипо-Вини Фантини-Европа Овини) го освоил планинскиот пласман и со тоа зелената маичка. Пласманот за млад возач и белата маичка му припаднале на возачот на Лото-Судал, Тиш Бенот, кој завршил на четвртото место, додека екипниот пласман бил освоен од Астана.

ЕкипиУреди

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

РутаУреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  7 марЛидо ди Камаиоре – Лидо ди Камаиоре21,5  БМЦ Рејсинг Тим    Дамијано Карузо  
2  8 марКамаиоре – Фолоника172  Марсел Кител    Патрик Бевин  
3  9 марФолоника – Треви239  Примож Роглич    Герајнт Томас  
4  10 марФолињо – Сарнано219  Микел Ланда    Дамијано Карузо  
5  11 марКастелраимондо – Филотрано178  Адам Јејтс    Михал Квјатковски  
6  12 марНумана – Фано153  Марсел Кител    Михал Квјатковски  
7  13 марСан Бенедето дел ТронтоСан Бенедето дел Тронто10,05  Роан Денис    Михал Квјатковски  

ЕтапиУреди

Етапа 1Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. БМЦ Рејсинг 2018 22' 19
2. Мичелтон-Скот 2018 + 4
3. Скај 2018 + 9
4. Квик-Степ Флорс 2018 + 15
5. Санвеб 2018 + 25
6. Катјуша-Алпесин 2018 + 28
7. Бора-Хансгрое 2018 + 30
8. Трек-Сегафредо 2018 + 39
9. ОАЕ Емирати 2018 + 45
10. ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак 2018 + 45
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дамијано Карузо  БМЦ Рејсинг Тим22' 19
2.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5.   Лук Дарбриџ Мичелтон-Скот+ 4
6.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 4
7.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 4
8.   Мајкл Хепберн Мичелтон-Скот+ 4
9.   Герајнт Томас Тим Скај+ 9
10.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 9


Етапа 2Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Марсел Кител Катјуша-Алпесин4ч 12' 24
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Џакомо Ницоло Трек-Сегафредо+ 0
4.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
5.   Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 0
6.   Јакуб Маречко Вилиер Триестина-Селе Италија+ 0
7.   Фернандо Гавирија  Квик-Степ Флорс+ 0
8.   Дани ван Попел Лото НЛ-Џамбо+ 0
9.   Едуард Микаел Гросу Нипо-Вини Фантини-Европа Овини+ 0
10.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Патрик Бевин  БМЦ Рејсинг Тим4ч 34' 43
2.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
4.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 0
5.   Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 4
6.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 9
7.   Герајнт Томас Тим Скај+ 9
8.   Салваторе Пучо Тим Скај+ 9
9.   Крис Фрум Тим Скај+ 9
10.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 9


Етапа 3Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо6ч 17' 23
2.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 3
3.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 6
4.   Герајнт Томас Тим Скај+ 7
5.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 10
6.   Микел Ланда Мовистар+ 10
7.   Џани Москон Тим Скај+ 10
8.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 10
9.   Вилко Келдерман Санвеб+ 10
10.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 10
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Герајнт Томас  Тим Скај10ч 52' 22
2.   Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3.   Крис Фрум Тим Скај+ 3
4.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 8
5.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 9
6.   Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс+ 9
7.   Вилко Келдерман Санвеб+ 19
8.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 30
9.   Том Димулен Санвеб+ 33
10.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 39


Етапа 4Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Микел Ланда Мовистар6ч 22' 13
2.   Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 0
3.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 0
4.   Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 6
5.   Бен Херманс Израелска велосипедска академија+ 6
6.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 6
7.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 6
8.   Вилко Келдерман Санвеб+ 6
9.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 6
10.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 6
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Дамијано Карузо  БМЦ Рејсинг Тим17ч 14' 49
2.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 1
3.   Вилко Келдерман Санвеб+ 11
4.   Микел Ланда Мовистар+ 20
5.   Герајнт Томас Тим Скај+ 26
6.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 31
7.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 33
8.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 34
9.   Тиш Бенот  Лото-Судал+ 36
10.   Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 41


Етапа 5Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот4ч 16' 35
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 7
3.   Михал Квјатковски Тим Скај+ 7
4.   Тиш Бенот  Лото-Судал+ 7
5.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 7
6.   Герајнт Томас Тим Скај+ 7
7.   Микел Ланда Мовистар+ 7
8.   Хајме Росон Мовистар+ 7
9.   Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 7
10.   Дамијано Карузо  БМЦ Рејсинг Тим+ 7
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај21ч 31' 28
2.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3.   Микел Ланда Мовистар+ 23
4.   Герајнт Томас Тим Скај+ 29
5.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 34
6.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 36
7.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 37
8.   Тиш Бенот  Лото-Судал+ 39
9.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 41
10.   Хајме Росон Мовистар+ 47


Етапа 6Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Марсел Кител Катјуша-Алпесин3ч 49' 54
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Максимилијано Ричезе Квик-Степ Флорс+ 0
4.   Саша Модоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5.   Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
6.   Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
7.   Марко Канола Нипо-Вини Фантини-Европа Овини+ 0
8.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
9.   Едуард Микаел Гросу Нипо-Вини Фантини-Европа Овини+ 0
10.   Рик Цабел Катјуша-Алпесин+ 0
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај25ч 21' 22
2.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 3
3.   Микел Ланда Мовистар+ 23
4.   Герајнт Томас Тим Скај+ 29
5.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 34
6.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 36
7.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 37
8.   Тиш Бенот  Лото-Судал+ 39
9.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 41
10.   Хајме Росон Мовистар+ 47


Етапа 7Уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим11' 14
2.   Јос ван Емден Лото НЛ-Џамбо+ 4
3.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 8
4.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 8
5.   Џани Москон Тим Скај+ 12
6.   Мајкл Хепберн Мичелтон-Скот+ 13
7.   Џек Бауер Мичелтон-Скот+ 13
8.   Лук Дарбриџ Мичелтон-Скот+ 17
9.   Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 18
10.   Васил Кириенка Тим Скај+ 18

Завршен пласманУреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Михал Квјатковски  Тим Скај25ч 32' 56
2.   Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 24
3.   Герајнт Томас Тим Скај+ 32
4.   Тиш Бенот  Лото-Судал+ 1' 06
5.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1' 10
6.   Микел Ланда Мовистар+ 1' 13
7.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 15
8.   Хајме Росон Мовистар+ 1' 15
9.   Џорџ Бенет Лото НЛ-Џамбо+ 1' 16
10.   Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 22
Извор: ProCyclingStats


ПоредокУреди

На Тирено-Адријатико 2018 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал сината маичка. Овој пласман бил сметан за најважен на Тирено-Адријатико 2018 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 12 10 8 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана црвената маичкамаичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; пет бода за првиот кој ќе ја помине линијата, три бода за вториот, два бода за третиот и еден за четвртиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за врвна 15 10 7 5 3 2 1
Бодови за една категорија 5 3 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал зелената маичка. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како врвно или со една категорија, при што повеќе бодови биле достапни на врвното искачување. За Монте Терминило, првите седум возачи освојувале бодови, додека на другите искачувања, само првите четворица освојувале бодови.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1993 година.

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 БМЦ Рејсинг Тим Дамијано Карузо недоделена недоделена Фернандо Гавирија БМЦ Рејсинг Тим
2 Марсел Кител Патрик Бевин Марсел Кител Никола Баџоли
3 Примож Роглич Герајнт Томас Јакопо Моска Хајме Росон Тим Скај
4 Микел Ланда Дамијано Карузо Тиш Бенот
5 Адам Јејтс Михал Квјатковски Астана
6 Марсел Кител
7 Роан Денис
На крај Михал Квјатковски Јакопо Моска Никола Баџоли Тиш Бенот Астана

НаводиУреди

  1. „Tour Down Under 2018“. Посетено на 19 ноември 2017.
  2. „Stage guide“. Cyclingnews.com. Посетено на 19 ноември 2017.
  3. „Kwiatkowski wins Tirreno-Adriatico (2)“. ANSA.it. Agenzia Nazionale Stampa Associata. 13 март 2018. Посетено на 13 март 2018.
  4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врскиУреди